Lublin - finał kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków

2021-11-02 12:42
Lublin - finał kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków
Autor: Urząd Miasta Lublin

Jest ponad 64,5 tysiąca zł. Tyle Lublin zebrał na odnowę zabytkowych nagrobków.

Cmentarna kwesta odbyła się podczas listopadowych świąt na najstarszej nekropolii miasta, przy ul. Lipowej. Pozwoli na renowację płyt zniszczonych przez letnie nawałnice.

Ilu? To będzie zależeć od wyceny zniszczeń i kosztów. Jak mówi Marta Goździowska-Łubkowska ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina - zwykle po zbiórce z kilkudniowej kwesty udawało się odnowić od 6 do 12 nagrobków. Jak będzie w tym roku? Pokaże analiza.

Kwesta trwała trzy dni i odbyła się po raz 35-ty. Do tej pory - przez 34 lata akcji - na lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej udało się wyremontować około 300 zabytkowych nagrobków.

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie powstał pod koniec XVIII wieku. To jedna z najstarszych nekropolii w Polsce. Ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter.

Na cmentarzu spoczywają, m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu też żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy.