Lublin - Majdanek i wieczorna "Modlitwa Bez Granic"

2021-12-17 11:16
Lublin - Majdanek i wieczorna Modlitwa Bez Granic
Autor: majdanek.eu

Przyjdą na Majdanek w intencji uchodźców. Mieszkańcy Lublina wezmą dziś udział w wieczornej "Modlitwie Bez Granic".

Spotkanie odbędzie się z udziałem chrześcijan, żydów, muzułmanów i buddystów. Obejmie uchodźców, ale też straż graniczną, wojska obrony terytorialnej, policjantów, wolontariuszy i lekarzy.

Jak mówi inicjator wydarzenia, ks. Mieczysław Puzewicz - wszystkim zależy na tym, by ludzie nie ginęli przeprawiając się przez wodę, las, bagna, czy mury.

Podczas modlitwy pojawią się pochodnie i latarki podświetlone na zielono. Mają być znakiem nadziei. Uczestnicy modlitwy wymienią też imiona migrantów, którzy zginęli na granicy polsko-białoruskiej, a także imiona dwóch żołnierzy, którzy zginęli w strefie stanu wyjątkowego.

Międzyreligijna modlitwa na Majdanku rozpocznie się o 21:00 pomiędzy mauzoleum a krematorium. Uczestnicy spotkają się przy pomniku Siedmiu Kamieni. Miejsce to powstało podczas pierwszego międzyreligijnego spotkania na Majdanku, w 1999 roku.

Tym razem przedstawicieli różnych religii będą reprezentować: bp Mieczysław Cisło (Kościół Katolicki), Krzysztof Furyu Leśniak Sensei (buddyzm), kantor Symcha Keller (judaizm), Adam Borchaschvili (islam) i ks. Grzegorz Brudny (Kościół Ewangelicko - Augsburski).

Różne formy czuwania w intencji uchodźców i żołnierzy odbędą się dziś w całej Polsce. Ich inicjatorem jest Kongres Katoliczek i Katolików.