Lublin - miejski tabor i następne antywirusowe lampy UVC

2022-04-04 12:27
Lublin - miejski tabor i następne antywirusowe lampy UVC
Autor: zdjęcie organizatora

W Lublinie kolejne pojazdy komunikacji miejskiej zostaną wyposażone w lampy UVC. ZTM ogłosił postępowanie na ich zakup, bo zwiększają bezpieczeństwo podróżnych.

Urządzenia w lubelskiej komunikacji miejskiej są już sprawdzone. Ma je ponad 60 procent pojazdów, teraz pojawią się w 8 następnych, a docelowo we wszystkich.

- To skuteczny sposób dezynfekcji powietrza. Wykorzystuje promieniowanie o najszerszym spektrum biobójczym, co niszczy drobnoustroje - mówi Monika Fisz z ZTM w Lublinie.

W Lublinie metoda dezynfekcji pojazdów z wykorzystaniem lamp UVC została zapoczątkowana w marcu ubiegłego roku. Jest oparta na emisji promieniowania.

- Powietrze z przestrzeni pasażerskiej jest zasysane, następnie dzięki lampom UVC odkażane, po czym oczyszczone wraca do przestrzeni pasażerskiej pojazdu - wyjaśnia Fisz.

Jak dodaje - dzięki takiemu rozwiązaniu niszczone są wirusy, w tym SARS-CoV-2, oraz bakterie, grzyby i pleśnie.

- Jednocześnie system jest bezpieczny dla człowieka i może pracować także podczas przewozu pasażerów - zaznacza rzeczniczka ZTM.

Pojazdy, w których zastosowano powyższe rozwiązanie zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami informującymi pasażerów o zastosowanej metodzie dezynfekcji.