Lublin: Na Czechowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

2022-11-14 16:18
Centrum Opiekuńczo - Mieszkalne
Autor: Urząd Miasta Lublin Centrum Opiekuńczo - Mieszkalne

Przy ul. Poturzyńskiej powstanie nowy specjalistyczny ośrodek, który kompleksowo wesprze dorosłe osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji i budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie nową jednostką organizacyjną Miasta Lublin. Powstanie w nowo wybudowanym, jednokondygnacyjnym obiekcie przy ul. Poturzyńskiej 1.

Nowa placówka powinna powstać w ciągu dwóch lat. Jej funkcjonowanie będzie stanowiło istotne uzupełnienie miejskiej oferty usług na rzecz dorosłych osób z niepełnosprawnościami.Placówka zapewni wsparcie dla 6 osób w formie pobytu całodobowego i dla 14 osób w formie pobytu dziennego (7 dni w tygodniu, 8 godzin pobytu). W ośrodku zatrudniony zostanie specjalistyczny personel, m.in. terapeuci, instruktorzy, pielęgniarki, opiekunowie, psycholog, a także pracownicy administracji i obsługi – mówi Monika Głązik z lubelskiego Ratusza.

W budynku Centrum o łącznej powierzchni użytkowej 424 m2 przewidziano dwie części. Pierwszą, przeznaczoną dla osób będących na pobycie całodobowym stanowi 6 dużych (15,5 m2) jednoosobowych pokoi z wydzielonymi łazienkami.

Dwa pokoje zostaną dostosowane dla osób wymagających wysokiego poziomu wsparcia m.in. poprzez zamontowanie systemów sufitowych, specjalistyczne łóżka z materacami i sprzęt rehabilitacyjny. Z kolei druga, część dzienna usytuowana będzie pomiędzy wejściem a częścią mieszkalną. W tym segmencie zaplanowano pokój pobytu dziennego (49 m2), salę do zajęć grupowych i indywidualnych, salę do fizjoterapii, pokój medyczny oraz wyciszeń. Z pomieszczeń tych skorzystają zarówno uczestnicy korzystający z pobytu dziennego, jak i całodobowego - wyjaśnia M. Głazik.

Planuje się także lokalizację pomieszczeń dla personelu (pokój administracyjno-biurowy, pokój socjalny) oraz gospodarczych (magazynowe na materiały terapeutyczne, środki czystości). W budynku będą znajdowały się dwie łazienki z natryskami dla osób przebywających na pobycie dziennym, w tym jedno z wózkowanną oraz szatnia dla uczestników zajęć dziennych. W budynku zaplanowano też pomieszczenia do obsługi cateringu (pomieszczenie dostaw, wydawalnia oraz zmywalnia). Znajdująca się obok kuchnia będzie miała charakter ogólnodostępny. Wyposażenie jej w podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego umożliwi prowadzanie treningów uczestników, przygotowując ich do jak największej samodzielności. Cały budynek Centrum powinien zostać powstać z uwzględnieniem koncepcji uniwersalnego projektowania.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne położone będzie równolegle do ul. Żywnego. Nowy obiekt znajdzie się w cichym i przyjaznym otoczeniu, z dużą ilością zieleni, w miejscu sąsiadującym z blokami mieszkalnymi i szkołą podstawową. Obecnie na tej nieruchomości znajduje się także budynek Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Wokół nowego budynku w części mieszkalnej i terapeutycznej znajdzie się taras umożliwiający uczestnikom odpoczynek oraz korzystanie z zajęć na świeżym powietrzu. Teren wokół zostanie zagospodarowany poprzez wykonanie alejek spacerowych, trawników, rabat oraz elementów małej architektury ogrodowej (ławki, huśtawka, stolik do gier planszowych). Mieszkańcy będą mieli również możliwość uprawy ziół i kwiatów w ogródku – dodaje M. Głazik.

Ratusz zakłada, że kompletna dokumentacja projektowa, w tym uzyskanie uzgodnień i decyzji powstanie w ciągu roku, natomiast budowa nowego obiektu, instalacje i zagospodarowanie terenu wokół – w ciągu kolejnego, czyli do końca listopada 2024 roku. Wykonawcy mają czas na składanie ofert w przetargu do 24 listopada.

Zgodnie z umową z dnia 3 października z Wojewodą Lubelskim, inwestycję dofinansowano kwotą 3,15 mln zł ze środków Funduszu Solidarnościowego, w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.