Lublin - Na Majdanku odbyła się Droga Krzyżowa

2022-04-09 12:51
Droga Krzyżowa na Majdanku
Autor: A.Mazur Droga Krzyżowa na Majdanku w Lublinie

Rozważając Mękę Pańską, setki mieszkańców Lublina i regionu przeszło szlakiem więźniów niemieckiego obozu zagłady. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego w tym roku szczególnie połączyło dwa kraje - Polskę i Ukrainę. Wszyscy modlili się w intencji pokoju na Ukrainie.

W piątek, 8 kwietnia na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku po raz 22. odbyła się Droga Krzyżowa.

Około tysiąc osób wzięło udział w nabożeństwie. Oprócz mieszkańców Lublina i regionu nie zabrakło obywateli Ukrainy.

Tegorocznym hasłem spotkania były słowa Ewangelii św. Jana: “Aby byli jedno”. Uczestnicy tradycyjnie przeszli obozowymi drogami rozważając Mękę Pańską, w oparciu o wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego. Głównym wątkiem rozważań było zjednoczenie w cierpieniu, które może dotknąć każdego niezależnie od pochodzenia, sytuacji życiowej, czy wieku. Uczestnicy nabożeństwa wspólnie modlili się, prosząc o pokój na świecie, a szczególności na Ukrainie.

Wydarzeni wspólnie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej i Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie.

W wydarzeniu uczestniczył także Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik, biskup Adam Bab oraz ksiądz Stefan Batruch, proboszcz greckokatolickiej parafii w Lublinie.

– Majdanek to miejsce, gdzie ludzkie życie, ludzka godność została wtłoczona w błoto. Bł. Jan Paweł II nazwał kiedyś obóz w Auschwitz Golgotą naszych czasów, te słowa możemy odnieść również do tego miejsca, do tej Golgoty. Bo wszędzie gdzie cierpi człowiek, jest Chrystus, idzie jego drogą i niesie jego krzyż – mówi abp Stanisław Budzik.

 W niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku, zginęło ponad 200 tys. osób trzydziestu narodowości.