Lublin - nowe pomysły parafii na duszpasterską kolędę

2021-12-22 14:43
Lublin - nowe pomysły parafii na duszpasterską kolędę
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Proponują błogosławieństwo i poświęcenie domów. Parafie ogłosiły nowe pomysły na tegoroczną wizytę duszpasterską.

Zgodnie z wytycznymi w archidiecezji, księża nie będą składać domowych wizyt, ale podtrzymają kontakt z parafianami. Poza odprawieniem mszy świętej w kościele, spotkają się też na terenie przebywania mieszkańców.

Tak będzie, m.in. w parafii pw. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.

Jak mówi proboszcz, ks. Krzysztof Podstawka - spotkania po części będą odbywać się w miejscu zamieszkania parafian. Wizyta zacznie się od modlitwy przed blokiem, po czym jego mieszkańcy przejdą w procesji do kościoła na mszę świętą kolędową dla określonego bloku, czy ulicy.

Podobna forma wizyty duszpasterskiej czeka mieszkańców z lubelskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Jej proboszcz, ks. Mirosław Ładniak zapowiada, że najpierw w kościele zostanie odprawiona msza święta dla mieszkańców określonych ulic, a potem nastąpią spotkania w plenerze.

Mieszkańcy parafii zostaną też pobłogosławieni relikwiami św. Andrzeja Boboli, a na pamiątkę nietypowej kolędy otrzymają specjalny dokument błogosławieństwa domu i rodziny.

Zmiany w organizacji kolędy są związane z pandemią. Wprawdzie archidiecezja nie wyklucza modlitwy w domu, musi być jednak zaproszenie ze strony rodziny, a wcześniej zgoda proboszcza. Nie wszystkie parafie ją wyraziły, co ma uzasadnienie w aktualnej sytuacji.

Parafialna kolęda w formie nabożeństw rozpocznie się zaraz po świętach.