Lublin - pomoc uchodźcom na wschodniej granicy kraju

2021-10-13 13:50
Lublin - pomoc uchodźcom na wschodniej granicy kraju
Autor: Centrum Wolontariatu w Lublinie

Nielegalni migranci mogą liczyć na pomoc. Z Lublina ruszyły transporty darów dla osób zatrzymanych na wschodniej granicy.

Pomoc organizuje lubelskie Centrum Wolontariatu. Jest udzielana w strzeżonych ośrodkach po kontakcie ze Strażą Graniczną.

Jak mówi inicjator wsparcia, ks. Mieczysław Puzewicz - transporty darów trafiły już do ośrodków w Terespolu, Sławatyczach i w Białymstoku, a wkrótce pojadą do Przemyśla i Czerwonego Boru. Trafią do największych ośrodków Straży Granicznej na terenie całej Polski wschodniej.

W ośrodkach strzeżonych SG przebywają głównie obywatele Syrii i Iraku. Zostali zatrzymani w Polsce, po tym, jak nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią. Są to zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci. Otrzymują pomoc żywieniową, ciepłe ubrania, a dzieci również zabawki.

Centrum Wolontariatu planuje też następne transporty. Jak mówi ks. Puzewicz - będą składać się z kurtek, butów i ubrań na zimę. To wsparcie będzie kierowane również do nowych osób, bo liczba uchodźców rośnie.

Pomoc nielegalnym migrantom, to dodatkowe działanie lubelskiego wolontariatu. Organizacja wspiera też uchodźców ewakuowanych wcześniej z Afganistanu po przejęciu kraju przez talibów. Dla osób, które deklarują pobyt w Polsce organizuje nie tylko materialne wsparcie, ale też szkołę języka polskiego i zajęcia integracyjne.