Lublin - przez "Loretankę" do serca Maryi. KUL i nabożeństwa majowe [AUDIO]

2024-05-06 11:09
Lublin - KUL i nabożeństwa maryjne
Autor: KUL

Jednoczą we wspólnym przeżywaniu wiary. W Kościele rozpoczęły się nabożeństwa majowe. Są odprawiane w świątyniach i przy kapliczkach z figurą Matki Bożej, a od dziś także w Lublinie, na KUL-owskim kampusie "Poczekajka".

Nabożeństwa majowe, to w Polsce tradycja. Są odprawiane ku czci Matki Bożej i wyróżniają się prostotą modlitwy. Tak będzie też od dziś na kampusie "Poczekajki".

- Podczas nabożeństw majowych nie ma wielu słów i nie ma kazania. Jest przede wszystkim śpiew i błogosławieństwo bycia razem. To także świadectwo wiary dla innych. Nabożeństwo majowe jest typowe dla polskiej pobożności. Maj jest miesiącem maryjnym. Jest to też czas, gdy budzi się przyroda i życie, co sprzyja takiemu przeżywaniu wiary - mówi organizatorka nabożeństw majowych na kampusie KUL, urszulanka szara, siostra Grażyna Koneczna, na co dzień kierująca Żeńskim Domem Studenckim KUL na "Poczekajce".

Akademickie nabożeństwa majowe mają jednoczyć, ale też służyć formacji studentów. Jak podkreśla s. Koneczna - kampus KUL-u jest do tego doskonałym miejscem.

- Chcemy uczyć tego, co jest najpiękniejsze w polskiej tradycji i kulturze. To oddanie czci Panu Bogu i Matce Najświętszej. Tą modlitwą chcemy też ukazać Maryję jako wzór kobiety. KUL-owskie nabożeństwa majowe będą odbywać się codziennie w kaplicy akademickiej, a dwa razy w tygodniu w plenerze, przed figurą Matki Bożej. Mają wtedy formę pielgrzymki. Spotykamy się przed budynkiem akademika i idziemy w procesji, śpiewając pieśni maryjne.  To jest świadectwo, które przyciąga. Tak też manifestujemy swoją wiarę - mówi s. Koneczna.

Nabożeństwa majowe na kampusie "Poczekajka" ruszają dziś wieczorem i potrwają do końca miesiąca. Będą rozpoczynać się Litanią Loretańską, a kończyć Apelem Jasnogórskim.

Anna Opasiak

Materiał Anny Opasiak - mówi s. Grażyna Konieczna