Lublin - religia i katecheza tematem obrad Tygodnia Eklezjologicznego KUL [AUDIO]

2025-05-19 14:14
Lublin - religia i katecheza tematem obrad Tygodnia Eklezjologicznego KUL
Autor: zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Mówią o programie nauczania, lekcjach religii w szkołach i katechezach parafialnych. Naukowcy, katecheci i biskupi zebrali się w Lublinie na trzydniowych debatach.

Debaty odbywają się w ramach 57-go Tygodnia Eklezjologicznego KUL. Uczestnicy spotkań dyskutują o formach przekazu wiary we współczesnym Kościele.

- Tydzień Eklezjologiczny co roku porusza zagadnienia właściwe dla Kościoła, a w tym roku przewodniczący Roboczego Zespołu ds. Katechezy Parafialnej przy Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp Artur Ważny, zwrócił się do nas z potrzebą zorganizowania wydarzenia poświęconego religii i katechezie. W spotkaniach biorą udział naukowcy, biskupi i katecheci.  W tym roku mamy też specyficzny kontekst tej konferencji, bo obecne ministerstwo stara się jak najbardziej ograniczyć religię w szkole - mówią organizatorzy Tygodnia Eklezjologicznego: dziekan Wydziału Teologii KUL, ks. prof. Przemysław Kantyka oraz ks. Karol Godlewski, prezes Koła Naukowego Teologów KUL.

W trzydniowym programie przewidziano wystąpienia wielu prelegentów. Swoimi refleksjami dzielą się zarówno teoretycy, jak i praktycy katechezy.

- Czasy się zmieniają, zmienia się trochę człowiek i zmienia się sposób komunikacji. Potrzebujemy tę Prawdę Niezmienną, którą jest Ewangelia przekazywać we właściwy sposób. Jeśli słucha się Ducha Świętego, to owoce zawsze są zaskakujące. Chciałbym, żeby nas zaskoczyły pozytywnie. Liczymy na to, że wszystko, co tutaj wypracujemy przyniesie zrąb pewnych wytycznych. One pomogą nam opracować modele, które później będą stosowane w parafiach - mówi przewodniczący Roboczego Zespołu ds. Katechezy Parafialnej przy Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Ważny.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: kard. Kazimierz Nycz, bp Artur Ważny i bp Damian Muskus. Nie brakuje też ekspertów. Jednym z nich ks. prof. Paweł Mąkosa.

- Mam zaszczyt wygłosić prelekcję dotyczącą założenia nowej podstawy programowej nauczania religii. Pierwsza z tych zmian wynika niestety z bezprawnych działań ministra edukacji narodowej, w związku z czym od września tego roku będzie ograniczenie lekcji religii w szkole do jednej godziny. Oczywiście my mamy nadzieję, że to się zmieni, bo ta decyzja jest bezprawna, mamy już nawet wyrok Trybunału Konstytucyjnego, którego niestety aktualny rząd nie uznaje, ale sprawa jest zgłoszona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i aktualnie szykowany jest pozew do TSUE, czyli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W oczekiwaniu na te decyzje musimy jednak przygotować się na ewentualnie tę jedną godzinę religii w szkołach. Stąd konieczność zmian programowych, czyli ograniczenia tego, co chcemy przekazać dzieciom i młodzieży - mówi ks. prof. Paweł Mąkosa z Katedry Katechetyki Integralnej KUL.

Debaty katechetyczne potrwają do środy. Program spotkań jest dostępny na stronie KUL-u, a poniżej relacja dźwiękowa.

Anna Opasiak

Rozmowy Anny Opasiak - uczestnicy 57. Tygodnia Eklezjologicznego