Lublin - sekularyzacja i duszpasterskie wyzwania. Wykłady DWA dla księży

2023-04-12 14:44
Lublin - sekularyzacja i duszpasterskie wyzwania. Wykłady DWA dla księży
Autor: zdjęcie organizatora

Mówili o sekularyzacji i wyzwaniach dla duszpasterstwa parafialnego. W Lublinie odbyły się Duszpasterskie Wykłady Akademickie. Miały pomóc duchownym w ich pracy ze świeckimi.

Duszpasterskie Wykłady Akademickie są organizowane z inicjatywy lubelskiej kurii. Odbywają się od wielu lat przy współpracy z KUL-em i lubelską Caritas.

- Dzisiejszy Kościół z różnych względów znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji. Przeżywa też czas Wielkanocy, a to w Kościele znak optymizmu, nadziei i znak zwycięstwa Chrystusa nad złem, grzechem i śmiercią. Każde Święta Wielkanocne, to nowy początek i tradycyjnie w tym czasie się gromadzimy, by dyskutować, jak nie stracić wiary w Kościół, mimo że też jest słaby i grzeszny - wyjaśnia lubelski metropolita, abp Stanisław Budzik.

W tym roku DWA odbyły się pod hasłem "Uwierzyć Kościołowi". Wśród dyskutowanych tematów były: sekularyzacja oraz nowe wyzwania dla duszpasterstwa.

- Rozmawiamy o tym, co robić w dzisiejszych czasach, kiedy wielu ludzi odchodzi od Kościoła. Każdy człowiek jest ważny i potrzebuje naszej troski. Powinniśmy do tych ludzi docierać. Jesteśmy na peryferiach także tych geograficznych, np. w Argentynie, na Alasce, w Papui Nowej Gwinei, czy w Ukrainie, ale musimy też docierać na te peryferia egzystencjalne. Musimy być też dla tych ludzi, którzy byli w Kościele, ale od Niego odeszli i się do Niego zniechęcili. Szukamy sposobów, jak do tych ludzi dotrzeć - dodaje abp Budzik.

Na podobny sens Duszpasterskich Wykładów Akademickich wskazuje pomocniczy bp Adam Bab. Jak zaznacza - wyzwania Kościoła, to także kwestia rozumienia współczesności.

- Dzisiejsza rzeczywistość faktycznie się sekularyzuje. Najbardziej widoczne jest to w odniesieniu do młodych ludzi. Nie zawsze wiedzą, do czego im wiara i Kościół. To jest właśnie dla nas wyzwanie, byśmy potrafili zrozumieć ich świat i ich wrażliwość. Jednocześnie trzeba nam wejść do tego świata z przesłaniem Ewangelii, które jest ważne dla każdego człowieka, bez względu na wiek - mówi bp Adam Bab.

W Duszpasterskich Wykładach Akademickich wzięli udział duchowni z całej archidiecezji. Spotkania trwały dwa dni. Przyszli po to, by wymienić się doświadczeniami.

- Dziś mamy takie czasy, które wymagają analizy i spojrzenia na pewne kwestie z zewnątrz. Musimy być świadomi, w jakiej sytuacji jesteśmy i w jakiej sytuacji jest Kościół - mówił jeden z uczestników, ks. Robert Wronowski z lubelskiej parafii pw. św. Józefa w Lublinie.

Duchowni podkreślali, że wykłady DWA są dla nich wskazówką. Pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość i uczą, jak być pomocą dla wiernych, także przyszłych księży.

- Żyjemy w czasach, w których sekularyzacja postępuje i musimy umieć odnajdywać się w takiej rzeczywistości. Na pewno kiedyś było prościej, bo sytuacja była "zero-jedynkowa" na zasadzie "my-oni". Dziś jest bardziej skomplikowana, bo proces sekularyzacji następuje nie tylko wśród świeckich, ale też duchownych, więc to jest duże wyzwanie - mówił ks. Wojciech Rebeta, ojciec duchowny lubelskiego seminarium duchownego.

Z kolei dyrektor archidiecezjalnego wydawnictwa Gaudium, ks. Marek Szymański zwrócił uwagę na wyzwania w czasach dużej obecności mediów.

- Dziś informacje przekazywane są bardzo szybko, bywa, że są nieprawdziwe. Musimy pamiętać, że sekularyzacja, to styl życia odmienny dla Ewangelii. Kościół musi dawać odpowiedź przykładem - dodaje duchowny.

DWA dla księży trwały dwa dni. Dyskusje duchownych z całej archidiecezji poprzedziły wykłady. Prelegentami byli: ks. prof Stanisław Janeczek z KUL, który mówił o chrześcijaninie w czasach sekularyzacji oraz rektor WSD w Radomiu, ks. Marek Adamczyk, który mówił o wyzwaniach w duszpasterstwie.