Lublin: Świąteczne iluminacje rozświetlą centrum miasta

2021-12-01 13:12
Świąteczne iluminacje pojawią się w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Świąteczne iluminacje pojawią się w Lublinie

Świąteczno-noworoczny czas umilą mieszkańcom dekoracje, które rozświetlą Deptak, Stare Miasto i Plac Litewski. Od jutra (1 grudnia) rozpocznie się montaż świątecznych iluminacji, a ich włączenie, jak co roku odbędzie się 6 grudnia o godz. 16.00

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, podobnie jak w latach ubiegłych, ulice Lublina rozświetlą iluminacje. Ma to być radosny element przestrzeni miasta w tym wyjątkowym, ale i trudnym czasie. W przestrzeni miasta zobaczymy instalacje świetlne na latarniach nawiązujące do marki „Lublin miasto inspiracji” oraz osiem okolicznościowych standów z motywami świątecznymi.

Altanka inspirowana architekturą i freskami Kaplicy Trójcy Świętej stanie na ul. Grodzkiej, ramka do zdjęć z napisem „Wesołych świąt życzy Lublin” oraz podświetlane figury anioła i pary mieszczan w renesansowych strojach zdobić będą Plac Litewski, świąteczna bombka znajdzie się na Rynku, figura pisarza na Deptaku, a prezent i anielskie skrzydła pojawią się na pl. Łokietka – mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Serce z napisu I Love Lublin zostanie zmienione na choinkę, a Stare Miasto udekorują girlandy świetlne i kolorowe gwiazdy autorstwa Jarosława Koziary, które są charakterystycznym dla Lublina motywem, chętnie wykorzystywanym przez mieszkańców i turystów w mediach społecznościowych.

Na placu Łokietka pojawi się 13-metrowa choinka. Wzorem lat poprzednich na placu nieopodal kościoła oo. Kapucynów zbudowana zostanie szopka. Montaż iluminacji zaplanowany jest w dniach od 1 do 4 grudnia. Prace rozpoczną się na Deptaku, gdzie dekorowane będą drzewa i latarnie. Kolejne ozdoby montowane będą na Placu Litewskim, a następnie zostaną rozmieszczone wszystkie dekoracje wolnostojące z motywami świątecznymi – dodaje A. Czerwonka.

Ostatnim etapem będzie ustawienie choinki na placu Łokietka, przed Ratuszem. Montaż szopki odbędzie się natomiast w terminie 6-9 grudnia.

Włączenie światełek na miejskiej choince i wszystkich świątecznych dekoracjach planowane jest na 6 grudnia. W związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią, nie będzie temu towarzyszyło spotkanie z mieszkańcami i wspólne włączenie iluminacji. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku na profilu Miasta Lublin. Dekoracje świąteczne pozostaną na ulicach Lublina przez dwa miesiące – do początku lutego 2022 r.