Lublin - Światowy Dzień Radia i misja Radia Plus

2023-02-13 11:03
Lublin - Światowy Dzień Radia i misja Radia Plus
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Podkreśla rolę rozgłośni w codziennym życiu. Dziś Światowy Dzień Radia. Mówione medium wciąż jest ważnym nośnikiem informacji. Ma też duże znaczenie w przekazie wiadomości z życia Kościoła.

Mimo rozwoju środków komunikacji, radio wciąż jest jednym z najbardziej powszechnych źródeł informacji. Do tego odgrywa specyficzną rolę.

- Radio zawsze będzie popularnym i słuchanym medium dlatego, że jest medium towarzyszącym. Oczywiście przekazuje informacje, ale może być też gdzieś w tle. Słuchając radia możemy wykonywać także inne czynności i to odróżnia radio od innych mediów - mówi dr Wojciech Wciseł z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Podkreśla jednak, że radio dziś, a radio kilkanaście lat temu, to dwa różne media. Wynika to z rozwoju technologii, które zmieniają również oblicze współczesnego radia.

- Dzisiaj radio nie tylko słychać, ale też widać, chociażby na portalach internetowych. Dochodzą to tego podcasty i video podcasty, a zatem to już nie tylko dźwięk w eterze dostępny jedynie w rzeczywistym czasie - zaznacza dr Wciseł.

Jak dodaje - w przestrzeni medialnej pojawia się bardzo dużo różnych treści, a w tej mnogości nadal wciąż potrzeba stacji katolickich. Dziś mają one dużą rolę do spełnienia.

- Radio katolickie może poruszać treści, które nie znajdą się w innych stacjach. Nie ma na nie miejsca, czasu, a niekiedy i intencji, by je tam podawać. Tematy na temat wiary i jej pogłębiania nadal mają jednak swoich odbiorców - podkreśla dr Wciseł.

Taką misję stawia sobie właśnie Radio Plus. Nasza stacja pełni funkcję informacyjną, towarzyszącą, ale chce też odgrywać ważną rolę w przekazie katolickich treści.

- W Radiu Plus staramy się nimi zaciekawić słuchaczy. Siłą radia jest to, że ono zawsze jest blisko, ale się nie narzuca. Myślę, że przez lata obecności daliśmy się poznać, jako radio wiarygodne, towarzyszące, które nie epatuje złymi informacjami, ale stara się pokazywać to, co najlepszego dzieje się w życiu społeczności Kościoła - mówi szef redakcji Radia Plus Lublin, ks. Krzysztof Podstawka.

Radio Plus ma ogólnopolski charakter, a dzięki miejskim rozszyciom dociera też do wydarzeń Kościoła lokalnego. Mimo katolickiego profilu spełnia też ogólną funkcję.

- Specyfiką radia jest to, że poziom informacji w nim podawanych jest głębszy. To dlatego, że radio wymaga poruszenia wyobraźni. Osobiście lubię transmisję wydarzeń sportowych, np. piłki nożnej. Podziwiam kolegów redaktorów, którzy muszą słowami opisać to, co aktualnie dzieje się na boisku. To pokazuje też, że dziennikarz musi dysponować odpowiednim zasobem słów i musi je odpowiednio dobierać, by niejako namalować w wyobraźni słuchacza dane wydarzenie - dodaje ks. Podstawka.

Kwestię "przyciągania uwagi" podnoszą też sami słuchacze. Jak mówią - informacje muszą być im bliskie. Podobnie, jeśli chodzi o wiadomości z życia Kościoła.

- Niektóre treści mogą nawet przyciągać ludzi do wspólnoty, co akurat ważne w przypadku osób młodych. Mają też znaczenie, gdy chodzi o informacje na temat oaz, czy grup parafialnych. Takich wiadomości w innych stacjach nie znajdziemy, a są środowiska, które na nie czekają - mówią nam mieszkańcy Lublina.

Światowy Dzień Radia przypada 13 lutego i nawiązuje do dnia z 1946 roku. Wówczas to Zgromadzenie ONZ powołało do życia Radio Narodów Zjednoczonych.