Lublin - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2022-01-18 11:23
Lublin - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Autor: ekumenizm.pl/archiwum

Towarzyszy mu modlitwa, zachęta do dialogu i współpracy. Kościół rozpoczyna dziś Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Świętowany w Kościele Tydzień ma wspierać ekumenizm na różnych poziomach. Jak mówi lubelski ekumenista, ks. prof. Sławomir Pawłowski z KUL - chodzi o ekumenizm duchowy, teologiczny i praktyczny.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wpisuje się w ekumenizm duchowy. Mimo występujących różnic wyznaniowych wszystkie Kościoły chrześcijaństwa mają bowiem wspólny mianownik. Jest to "Wyznanie Wiary" - zaznacza ks. prof. Pawłowski.

Duchowny podkreśla, że ekumenizm teologiczny rozgrywa się na poziomie debat teologów, ale niezwykle ważny jest ekumenizm praktyczny. Ma on społeczny wymiar i dotyczy relacji między wiernymi rożnych wyznań. Chodzi o to, by poznawali siebie nawzajem i służyli sobie pomocą.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwa do 25 stycznia. W Lublinie codzienne spotkania odbywają się w Kościele Akademickim KUL o 12:30.

W każdym spotkaniu będzie przewijać się główna myśl Tygodnia i jego hasło: "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" (Ewangelia św. Mateusza 2,2). Udział w wydarzeniach zapowiedzieli przedstawiciele rożnych wyznań chrześcijańskich.

A jeszcze dziś o 17:00 w lubelskiej archikatedrze odbędzie się archidiecezjalne nabożeństwo ekumeniczne. Wezmą w nim udział: rzymskokatolicki metropolita lubelski abp Stanisław Budzik i prawosławny ordynariusz lubelsko-chełmski, abp Abel.