Lublin - uroczystości 73. rocznicy Cudu Lubelskiego

2022-07-04 12:41
Uroczystości 73. rocznicy Cudu Lubelskiego
Autor: ZS Uroczystości 73. rocznicy Cudu Lubelskiego przed Archikatedrą Lubelską

Uroczystości nawiązują do wydarzeń z 3 lipca 1949 roku. Wierni wspominali dzień, kiedy na obrazie Matki Bożej w Archikatedrze Lubelskiej pojawiły się łzy. Mimo represji ówczesnych władz, tysiące osób z całej Polski chciało pomodlić się przed obliczem Maryi.

Główne uroczystości 73. rocznicy Cudu Lubelskiego odbyły się na placu przed Archikatedrą Lubelską, po nich ulicami miasta przeszła procesja różańcowa. Przed Archikatedrą Lubelską setki wiernych modliło się do obrazu Matki Bożej Płaczącej i wspominało wydarzenia z 3 lipca 1949 roku. Informacja o cudzie w Lublinie bardzo szybko rozniosła się po całej Polsce. Mimo represji komunistycznych władz tysiące pielgrzymów przybywało do katedry żeby pomodlić się przed cudownym obrazem Maryi.

W homilii podczas Mszy świętej na placu katedralnym biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski mówił o łzach na obrazie Matki Bożej w lubelskiej katedrze - "Matka Boża w ostatnim roku miała wiele nowych powodów do łez. Szczególnie patrząc na to wszystko, co działo się za naszą wschodnią granicą z Białorusią, później z Ukrainą, a teraz też na północy naszej ojczyzny, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Ufamy Tobie Maryjo. Zarzuć swój płaszcz ochrony na całej flance naszego narodu. Ochroń nasze granice" - mówił biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski.

Tegoroczne uroczystości nawiązujące do tych wydarzeń były także okazją do szczególnej wdzięczności dla kustosza sanktuarium. Ksiądz Adam Lewandowski po 25 latach posługi w Archikatedrze Lubelskiej przechodzi na emeryturę. Jak mówi był w tym czasie świadkiem Bożego Miłosierdzia i wielu łask Maryi. Ksiądz Adam Lewandowski w Archikatedrze Lubelskiej będzie rezydentem. Nowym jej proboszczem został ks. Krzysztof Kwiatkowski, dotychczasowy kanclerz lubelskiej kurii.