Lublin - wakacyjny cykl koncertów w kościele Świętej Rodziny

2022-07-04 15:43
26. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin - Czuby
Autor: mat. organizatora 26. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin - Czuby - plakat wydarzenia

Solidarność z walczącą Ukrainą oraz dzieła wielkich romantyków polskich będą motywem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby. Zgodnie z wieloletnią tradycją wystąpią gwiazdy scen polskich, a dobór tekstów i utworów muzycznych uczyni ze środowych koncertów okazję do modlitwy.

Festiwal liczący sobie już ponad pół wieku to pamiątka i hołd dla papieża – Polaka, który w 1987 roku odwiedził Lublin i właśnie u stóp budowanego kościoła w młodej parafii odprawił Mszę Świętą. Organizatorzy od samego początku istnienia festiwalu podążają za przesłaniem Jana Pawła II zawartym w „Liście do artystów”, w którym podkreślał jak bardzo kościół potrzebuje sztuki a czyste piękno jest drogą do Boga. Zawarł w nim cytat z Cypriana Kamila Norwida: „...bo piękno na to jest by zachwycało/ Do pracy, praca by się Zmartwychwstało ”.

To przesłanie jest czytelne dla rzesz lubelskiej publiczności, która od ćwierć wieku licznie uczestniczy w koncertach, wiedząc że sztuka nie jest celem samym w sobie ale ustami sław scen polskich i światowych padają ważne treści, dotyczących wiary w życiu społecznym, patriotyzmu czy pokoju. Wystąpią m.in. Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk, Maciej Miecznikowski, Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały /Ukraina/, Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna - Charków / Ukraina, Robert Grudzień-POLISH-UKRAINIAN STRING ENSEMBLE. W tym roku artyści i organizatorzy festiwalu wyrażają solidarność z Ukrainą, walczącą z rosyjskim najeźdźcą.

- Dla mnie ten wybór był oczywisty. Wzrastałem według wartości wiary, pracy i patriotyzmu polskiej wsi, naznaczonej historią Dionizego Czachowskiego bohatera powstania styczniowego oraz gen. Ryszarda Kuklińskiego. Moi rodzice i dziadkowie pochodzą z Niedabyla i Starej Wsi na Mazowszu i to oni wpoili mi te wartości. Dziś uważam za obowiązek by stanąć po stronie Ukrainy, walczącej o wspólne wartości niepodległości i wolności z wrogiem, który wielokrotnie w dziejach zagrażał także Polsce – wyjaśnia Robert Grudzień. Lubelski festiwal wpisuje się w głos polskich artystów, którzy od początku agresji wyrażają solidarność z Ukrainą.

- Po raz pierwszy programy łączą polską i ukraińską kulturę a występują razem wybitni polscy i ukraińscy artyści. W całym kraju organizowane są charytatywne koncerty poparcia dla Ukraińców. Wspólnie z parafiami powstają koncerty i festiwale. Polska kultura upomina się o walczącą Ukrainę.Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość przekazujemy potrzebującym ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna a szczególnie ludzka wrażliwość – dodaje Robert Grudzień.

W tym roku podczas festiwalu nawiążemy również do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na Ukrainie w 2001 roku „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”.

200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

W tym roku koncerty będą odbywały w lipcu i sierpniu w każdą środę o 19.00 w kościele, od czerwca będącym Sanktuarium Świętej Rodziny.

Podczas koncertu 6 lipca 2022 odbędzie się również promocja wydanego albumu z okazji 25-lecia Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin - Czuby 1997-2021.