Lublin - Wigilia w Wigilię. Spotkanie bezdomnych, uchodźców i wolontariuszy

2022-12-23 8:51 Anna Opasiak
Lublin - Wigilia w Wigilię. Spotkanie bezdomnych, uchodźców i wolontariuszy
Autor: Centrum Wolontariatu w Lublinie/archiwum

To ma być Wieczerza, dlatego zasiądą do niej wieczorem. Bezdomni, uchodźcy i wolontariusze z Lublina spędzą razem Wigilię. Spotkanie organizuje Centrum Wolontariatu.

Zgodnie z zamysłem Wigilia odbędzie się 24 grudnia, w czasie, gdy wszyscy zasiadają do posiłku. Będzie braterskie spotkanie, a na stołach karp, kapusta z grzybami, kompot z suszu​ i opłatek.

- To już nasza tradycja, że właśnie wtedy zasiadamy do wspólnej Wieczerzy. Są z nami osoby bezdomne, ubogie, uchodźcy, czy byli więźniowie - mówi delegat lubelskiego metropolity ds. osób wykluczonych i organizator Wieczerzy, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Jak zaznacza - tajemnica wcielenia pokazuje, że Syn Boży zamieszkał we wszystkich ludziach, a spotkania w gronie osób często odrzuconych niosą ze sobą dużo radości.

- Mam już bardzo dużo takich spotkań za sobą i za każdym razem jest w nich radość z tego, że możemy spotkać się w takiej braterskiej wspólnocie - podkreśla ks. Puzewicz.

Przygotowaniem potraw na wigilijny stół zajęło się Centrum Wolontariatu w Lublinie. Będzie karp, kapusta z grzybami, kompot z suszu​ i opłatek.

- Wolontariusze zajmują się kwestią posiłków i dekoracją sali. Udekorujemy choinkę, będziemy kolędować i razem świętować - mówi Aneta Urlich, wolontariuszka Centrum Wolontariatu.

Stowarzyszenie dziękuje też tym, którzy pomagają w organizacji Wieczerzy. Część osób wpłacała pieniądze, inni dzielą się swoimi świątecznymi potrawami.

- Zgłosił się np. pan, który zaoferował nam 20 kilogramów śledzi. Podarowane ryby na pewno trafią na wigilijny stół - dodaje wolontariuszka.

Jutrzejsze świętowanie rozpocznie wieczorna msza święta w lubelskim kościele na Tatarach. Po niej uczestnicy przeniosą się do pobliskiej sali.

- To ważne, by w tym czasie, gdy wszyscy zasiadają do Wigilii, również nasi bracia nie byli sami. Poza tym pamiętajmy, że towarzystwo Chrystusa, to ludzie ubodzy, chorzy, również bezdomni. Jeśli zasiadamy razem w takim towarzystwie, to kontynuujemy misję Pana Jezusa - dodaje ks. Puzewicz.

Lubelskie Centrum Wolontariatu zakłada, że na Wieczerzę Wigilijną przyjdzie około 200 osób.