Lublin - wkrótce pierwsze Komunie święte

2023-04-26 12:52
Lublin - wkrótce pierwsze Komunie święte
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Najpierw ceremonia w kościele, potem uroczyste spotkania i prezenty. Zbliża się czas pierwszych Komunii świętych.

Pierwsza Komunia święta, to bez wątpienia wydarzenie. Ma wiele wymiarów, ale - jak podkreśla Kościół - najważniejsze jest duchowe przygotowanie.

- Ta uroczystość stanowi jeden z najważniejszych etapów na drodze duchowego rozwoju człowieka. Przypada na okres dzieciństwa i wymaga przygotowania - mówi ks. Krzysztof Podstawka, proboszcz lubelskiej parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

Jak zaznacza - to przygotowanie wiąże się z konkretnymi wyzwaniami. Dzieci powinny zrozumieć, czym jest sakrament, który przyjmują.

- Trzeba pamiętać, że to wszystko bierze się z formacji, która najpierw rozpoczyna się w katolickim domu, gdzie dziecko jest wprowadzane w kolejne zagadnienia religijne i duchowe. Potem ta formacja daje podstawy, na których bazuje katecheza szkolna i przyparafialna - dodaje ks. Podstawka.

A nauka katechetyczna skupia się na określonych wytycznych. Dzieci uczą się prawd wiary, modlitw, a przede wszystkim po raz pierwszy przystąpią do spowiedzi.

- To przygotowanie do spowiedzi jest bardzo ważne, bo potem człowiek będzie ją praktykować przez całe swoje życie - tłumaczy ks. Waldemar Sądecki, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie.

Jak podkreśla - spowiedź wymaga właściwego podejścia do dzieci, ma jednak istotne znaczenie dla ludzkiej duchowości. Kontrowersje, które pojawiają się w tej kwestii, uważa za sztuczny problem.

- Myślę, że kontrowersje są wyolbrzymiane i ja się z nimi w parafii nie spotkałem. Jeśli rodzice są wierzący, sami się spowiadają i wiedzą, o co chodzi w tym sakramencie, to nie widzę żadnego lęku. Sądzę, że jest to sztuczny problem - dodaje ks. Sądecki.

Duchowe przygotowanie dzieci do Komunii świętej składa się z kilku elementów i stanowi istotę uroczystości. Jak zaznaczają duchowni - potrzebne jest poważne podejście do sakramentu.

- Jeśli te wszystkie elementy przygotowania są w odpowiedni i w odpowiedzialny sposób prowadzone, sprawiają, że dziecko zaczyna rozumieć to, że oprócz tego świata widzialnego, materialnego, który można łatwo dotknąć, istnieje także świat duchowy, nadprzyrodzony - wyjaśnia ks. Podstawka.

Zwyczajowo ceremonie pierwszokomunijne zaczynają się w maju. Msza święta ma uroczysty charakter. Do tego ma angażować także same dzieci.

- Służą temu bezpośrednie przygotowania. Są to próby, czyli ustawianie dzieci, ćwiczenia śpiewów liturgicznych i przygotowanie samej liturgii - mówi. ks. Sądecki.

Zaangażowanie dzieci ma znaczenie, bo pierwsza Komunia święta, to dla nich także pierwsze czynne uczestnictwo w liturgii Kościoła.

- Jest to pierwsze pełne uczestnictwo w Eucharystii. Komunia, czyli przyjęcie Ciała Chrystusa oznacza pogłębienie tego przymierza, które zostało zawarte na chrzcie świętym - wyjaśnia ks. Podstawka.

Zasady przygotowania i przeprowadzenia uroczystości precyzują wskazania Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z nimi do sakramentu przystępują dzieci z III klas szkół podstawowych.