Lublin - wystartowało odkomarzanie miasta

2023-05-30 13:37
Lublin - wystartowało odkomarzanie miasta
Autor: Urząd Miasta Lublin

Z jednej strony mają pomóc jerzyki i nietoperze, a z drugiej - tradycyjna metoda zamgławiania. Lublin ruszył z wiosennym etapem odkomarzania miasta.

W tym roku, to pierwszy etap odkomarzania terenów zielonych Lublina. Akcja jest prowadzona w nocy i obejmie łącznie 213 hektarów.

- Odkomarzamy miejskie parki, skwery, ścieżki rowerowe i pasy drogowe. W tym celu wykorzystujemy zarówno tradycyjną metodę zamgławiania, jak i naturalne sposoby. W tym celu zakupiliśmy następne budki dla jerzyków i schrony dla nietoperzy. Mamy już w mieście 2 tysiące siedlisk dla tych pożytecznych ptaków i ssaków - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Wiosenny etap odkomarzania jest prowadzony w godzinach późnowieczornych. Codziennie rozpoczyna się około 20:00 a kończy o 4:00 nad ranem.

- Pora nie jest przypadkowa. Prace mogą być prowadzone w temperaturze poniżej 20°C, po zakończeniu oblotu przez owady zapylające. Musi być też pogodnie, bez opadów - wyjaśnia Głazik.

Pierwszego dnia odkomarzanie objęło okolice Zalewu Zemborzyckiego i rzeki Czechówki. Było też prowadzone w centrum, na terenie Ogrodu Saskiego i Błoni Zamkowych.

- Dziś akcja obejmie, m.in. Park Ludowy, a także parki na Czubach, Rurach i LSM-ie. Będzie też prowadzona w okolicach Areny Lublin i na terenach przy al. Solidarności - mówi urzędniczka ratusza.

W sumie odkomarzanie zielonych terenów Lublina potrwa cztery dni. Jeśli nie przeszkodzi pogoda, to będzie prowadzone do czwartku włącznie.

- W najbliższych dniach obejmie Park Kalinowszczyzna i Park Zawilcowa, a także skwery na Tatarach, czy Dziesiątej. W czwartek będzie prowadzona, m.in. na Czechowie, Bronowicach i Głusku, obejmie też Słoneczny Wrotków - informuje Głazik.

Odkomarzanie zielonych terenów Lublina realizowane jest z 9. edycji Budżetu Obywatelskiego. Szczegółowy wykaz miejsc objętych akcją jest dostępny na stronie: lublin.eu.