Lublin - wystawa art. dekoracyjne w Galerii Białej

2022-05-23 9:43
Nowa wystawa zbiorowa w Galerii Białej
Autor: Galeria Biała Nowa wystawa zbiorowa w Galerii Białej w Lublinie

Na wystawie znajdują się prace premierowe, dedykowane art. dekoracyjnym i przestrzeniom Galerii Białej oraz dzieła powstałe wcześniej, ale nigdy nie prezentowane w lubelskiej galerii. Tytuł prezentacji odnosi się do pojęcia dekorowania, urządzania, udomowiania, ale przede wszystkim oswajania sztuki.

Wystawa art. dekoracyjne to spotkanie dzieł 24. twórczyń i twórców wizualnych, projektantek i projektantów z Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Poznania, Puław i Lublina. Ekspozycja jest próbą namysłu nad takimi zagadnieniami i pojęciami jak: brak – nadmiar, współpraca – samowystarczalność, niezależność – kontekst, pożyteczność – nieprzydatność, miejsce prywatne – miejsce przypadkowe, chaos – ład, sztuka – dekoracja,  przeszłość – teraźniejszość, człowiek – przedmiot, kopia – oryginał. To również refleksja nad problemem ergonomii i użyteczności, ale także konsumpcjonizmu, ekologii i recyklingu. 

Artyści i Artystki: Oliwia Beszczyńska, Marcin Chomicki, Grzegorz Drozd, Jacek Fijałkowski, Magdalena Franczak, Natalia Gruszecka, Hakobo, Maja Kitajewska, Jarosław Koziara, Danuta Krupska-Sołowiej, Danuta Kuciak, Alicja Łukasiak, Jan Mioduszewski, Monika Patuszyńska, grupa Pol/Sztyma/Wolna, Magdalena Rukasz, Dawid Ryski, Krzysztof Sołowiej, Kamil Stańczak, Mariusz Tarkawian, Marcin Zawicki, Agata Zwierzyńska. Kuratorka wystawy: Anna Nawrot

Wystawa czynna do 29.07.2022 / wt.-sob. w godz. 12.00-18.00 przy ulicy Peowiaków 12.

W ramach projektu powstanie unikatowe wydawnictwo, którego premiera planowana jest w ostatnim dniu wystawy, czyli 29 lipca.

Galeria Biała pracuje nieprzerwanie od 1985 roku w ramach Centrum Kultury w Lublinie, które jest samorządową instytucją kultury. Jest niekomercyjną galerią autorską, założoną przez Annę Nawrot i Jana Grykę. Obecnie w galerii pracuje Anna Nawrot, Piotr Wysocki (studio graficzne), Katarzyna Bartnik-Daniel oraz Agata Zwierzyńska. Galeria stara się ukazywać nowe zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych przejawach i formach.

Adres w internecie: biala.art.pl