Lublin - wystawa poświęcona księdzu Wincentemu Granatowi [AUDIO]
Był rektorem KUL i jedną z kluczowych postaci polskiej teologii XX wieku. Działalność i życie księdza profesora Wincentego Granata przybliża specjalna wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie. Ekspozycja przygotowana z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich duchownego składa się z licznych fotografii i publikacji.
Jednemu z byłych rektorów KUL poświęcona jest wystawa „Był Człowiek posłany... Ks. Profesor Wincenty Granat (1900–1979), Sługa Boży”, którą przygotowała Biblioteka Uniwersytecka KUL. Wobec ks. Wincentego Granata - znamienitego teologa, Sługi Bożego toczy się proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.
Ks. prof. Wincenty Granat poświęcił swoje życie służbie Kościołowi. Studia specjalistyczne odbył na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując doktoraty z filozofii i teologii. Jego działalność naukowa i dydaktyczna była związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Był jedną z kluczowych postaci polskiej teologii XX w., do czego przyczyniły się jego badania w zakresie dogmatyki. W okresie pełnienia funkcji rektora KUL (1965–1970) zainicjował wiele działań, które przyczyniły się do rozwoju uczelni w wymiarze naukowym, duchowym i organizacyjnym. Jest autorem m.in. monumentalnej dziewięciotomowej „Dogmatyki Katolickiej" - sztandarowego dzieła polskiej teologii przedsoborowej.
Wystawę przygotowano z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich ks. prof. Wincentego Granata. "Doctor humanus" i teolog Miłosierdzia Bożego zawsze z miłością pochylał się nad drugim człowiekiem. Dorobek naukowy kapłana, połączony z głęboką duchowością i życiem pełnym oddania, czynią z niego postać wyjątkową. Dlatego też wystawa poświęcona jego postaci również będzie wyjątkowa.
– Ks. Granat zmarł w opinii świętości w 1979 r., a w czerwcu 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Na etapie diecezjalnym zakończył się w 2018 r., a dokumenty procesowe zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Stolica Apostolska w grudniu 2019 r. wydała dekret potwierdzający ważność procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym – mówi dr Halina I. Szumił, bliska współpracowniczka ks. Granata oraz autorka licznych publikacji poświęconych jego osobie.
Na wystawie zaprezentowane zostaną publikacje ks. Granata, opracowania dotyczące jego życia oraz liczne fotografie dokumentujące działalność. Ekspozycja odzwierciedla zaangażowanie duchownego w sprawy Kościoła i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także patriotyzm oraz poświęcenie dla nauki, którą uważał za drogę do Boga i realizację swojego kapłańskiego powołania. Jest to unikalna okazja, by uczcić Osobę ks. Granata oraz poznać życie i dziedzictwo człowieka, który swoją naukową i duchową działalnością pozostawił trwały ślad w historii polskiego Kościoła i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wystawę można oglądać do końca listopada na IV piętrze Biblioteki KUL przy ul. Chopina 27 w Lublinie.
źródło: KUL