Lublin - zaczęło się pozimowe sprzątania miasta [AUDIO]

2025-03-07 11:51

Najpierw centrum miasta, potem jego peryferia. W Lublinie ruszyła pozimowa akcja sprzątania. W pierwszej kolejności porządki prowadzone są na głównych arteriach i placach.

Lublin - zaczęło się pozimowe sprzątania miasta

i

Autor: ZDiTM Lublin/ Archiwum prywatne

Pozimowe sprzątanie miasta wiąże się z nadchodzącą wiosną. Służby miejskie pracują na ulicach, chodnikach, przystankach i w miejscach poza pasami drogowymi.

- W ramach sprzątania po zimie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie zlecił do posprzątania ponad 312 km jezdni. Prace na drogach są prowadzone w godzinach nocnych, w celu zminimalizowania utrudnień w ruchu drogowym. Równolegle do jezdni oczyszczane są opaski przykrawężnikowe oraz wybrane chodniki będące w zimowym utrzymaniu. Ekipy sprzątające pojawiły się także w Strefie Płatnego Parkowania - mówi Monika Fisz z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Pozimowe oczyszczanie polega na usuwaniu zanieczyszczeń z kurzu, błota i soli drogowej, ale też z odrostów roślinnych czy śmieci. Sprzątane są też przystanki.

- W przypadku infrastruktury przystankowej prace skupiają się przede wszystkim na uprzątnięciu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych. Sprzątanie odbywa się od przystanków usytuowanych w ścisłym centrum Lublina w kierunkach peryferyjnych. W sumie sprzątanych jest 809 przystanków znajdujących się na terenie miasta. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 258 m³ śmieci, co w całym 2024 roku dało ponad 3 tys. m³ odpadów. Zakładamy, że prace potrwają do połowy kwietnia - dodaje Fisz.

Do sprzątania po zimie Miasto zachęca też mieszkańców. W akcję mogą włączyć się zarządcy prywatnych nieruchomości, ale też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Anna Opasiak

Mówi Monika Fisz