Lublin: Zapisy na wizytę po wydanie numeru PESEL

Centrum Obsługi Obywateli Ukrainy
Autor: Urząd Miasta Lublin Centrum Obsługi Obywateli Ukrainy

W celu usprawnienia obsługi, od jutra (18 marca) Urząd Miasta Lublin będzie prowadził zapisy w zakresie nadawania numeru PESEL oraz profilu zaufanego dla obywateli Ukrainy.

Pierwsze dwa dni obsługi uchodźców pokazały, że ograniczenia sprzętowe, czyli za mała liczba skanerów do linii papilarnych, których do tej pory Miasto Lublin nie otrzymalło od rządu, znacząco wpływają na prowadzoną obsługę na uruchomionych stanowiskach do nadawania numeru PESEL. Obecnie wykorzystywany jest sprzęt, który dotychczas służył do obsługi procesu wydawania dowodów osobistych.

Zapisy będą prowadzone w trzech lokalizacjach: Centrum Obsługi Obywateli Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88, BOM przy ul. Wieniawskiej 14 i BOM przy ul. Filaretów 44. We wskazanych punktach zostaną wyodrębnione oddzielne stanowiska, dedykowane tylko czynnościom związanym z zapisami. W celu umówienia wizyty nie ma konieczności obecności całej rodziny, wystarczy jeden jej członek, który zapisze daną grupę osób. Może być to również osoba, która przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach.

Zapisy będą prowadzone na konkretny dzień i godzinę. Poza terminem wskazana zostanie również lokalizacja, w której dopełnione zostaną formalności związane z nadaniem numeru PESEL. Co ważne, od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia nie są pobierane linie papilarne, stąd nie nie muszą one przychodzić osobiście do punktu obsługi – wyjaśnia Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Obsługa klientów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7.45-15.15. W obsługę obywateli Ukrainy zaangażowani są wolontariusze oraz pracownicy posługujący się językiem ukraińskim.