Magia starożytnego Egiptu w Muzeum Narodowym w Lublinie

2022-09-22 14:49
Magia starożytnego Egiptu - plakat wystawy
Autor: Muzeum Narodowe w Lublinie Plakat wystawy

Ekspozycję poświęconą dawnemu Egiptowi można będzie oglądać w murach lubelskiego zamku. Wśród liczących tysiące lat eksponatów jest unikatowa pieczęć w kształcie skarabeusza, rzeźba Ozyrysa na tronie oraz postać Horusa na krokodylach. Wystawa dostępna będzie przez pięć miesięcy.

Sakkara, to właśnie tam powstała budowla, której kształt do dziś dnia jest niezmiennie kojarzony z Egiptem – pierwsza piramida schodkowa świata, zaprojektowana i wykonana przez Imhotepa, legendarnego architekta i lekarza, jako grobowiec dla faraona Neczericheta (znanego jako Dżeser ‘Święty’). Kompleks grobowy, który robił wielkie wrażenie zarówno w czasach jego powstania, jak i dziś, stał się inspiracją do stworzenia wystawy zatytułowanej „Magia starożytnego Egiptu”.

W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona otwarta zostanie w Muzeum Narodowym w Lublinie ekspozycja poświęcona dawnemu Egiptowi. Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi ukaże ona najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Od początków tworzenia się państwowości egipskiej po czasy, gdy Egipt stał się prowincją rzymską.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 artefaktów, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Oprócz zwiedzania indywidualnego wystawy z audioprzewodnikiem, w planach są także lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci. 

Magia starożytnego Egiptu, Zamek Lubelski, 30 września 2022 – 5 marca 2023.

Szczegóły są na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie: zamek-lublin.pl