Majdanek: Nowe dokumenty w zbiorach muzealnego Archiwum

2021-12-14 11:54
Nowe zbiory w Archiwum PMM
Autor: Państwowe Muzeum na Majdanku Nowe zbiory w Archiwum PMM

Zbiory archiwalne Państwowego Muzeum na Majdanku wzbogaciły się o dwa grypsy napisane do rodziny przez Tadeusza Tuza – nastolatka zaangażowanego w działalność podziemną. W 1944 roku Niemcy osadzili go na Zamku Lubelskim, a następnie rozstrzelali w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Oprócz grypsów Alicja Maciejewska oraz Andrzej Maciejewski, krewni Tadeusza Tuza, przekazali do muzealnego archiwum także fotografię autora grypsów i dwa powojenne dokumenty: postanowienie o uznaniu Tadeusza Tuza za zmarłego wystawione przez Sąd Powiatowy w Białej Podlaskiej w listopadzie 1958 roku oraz wyciąg jego aktu urodzenia.

Nowe zbiory w Archiwum PMM
Autor: Państwowe Muzeum na Majdanku Nowe zbiory w Archiwum PMM

Podarowane materiały uzupełniają kolekcję listów Tadeusza Tuza wysłanych z więzienia na Zamku Lubelskim, które Muzeum na Majdanku posiadało już wcześniej w swoim zasobie archiwalnym. Tadeusz Tuz urodził się 6 marca 1926 roku w Białej Podlaskiej - mówi Agnieszka Kowalczyk – Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

Na początku 1940 roku Tadeusz, wraz z siostrą i macochą, przeniósł się do Białej Podlaskiej. 15 marca 1943 roku rodzeństwo ukończyło tam naukę w Szkole Handlowej i przystąpiło do egzaminów. Przed końcem roku szkolnego siedemnastoletni Tadeusz został zabrany na roboty do Niemiec. Uciekł jednak z transportu.

Nowe zbiory w Archiwum PMM
Autor: Państwowe Muzeum na Majdanku Nowe zbiory w Archiwum PMM

Przeniósł się na pogranicze Lubelszczyzny i Podkarpacia i podjął pracę jako drwal w Lasach Janowskich. Na tym terenie działały partyzanckie oddziały Armii Krajowej. Pragnąc kontynuować rodzinne tradycje, Tadeusz wstąpił do AK, a następnie wrócił do Białej Podlaskiej. W nocy z 5 na 6 stycznia 1944 roku Niemcy aresztowali w Białej Podlaskiej sporą grupę młodzieży. Następnego dnia rano pod zarzutem kradzieży niemieckiej broni aresztowany został również Tadeusz Tuz. Blisko miesiąc spędził w więzieniu gestapo w Białej Podlaskiej, po czym w lutym 1944 roku został przewieziony na Zamek w Lublinie – dodaje A. Kowalczyk-Nowak.

12 maja 1944 roku został wraz z grupą więźniów Zamku przetransportowany do obozu na Majdanku i rozstrzelany. Miejsce ani data jego pochówku nie są znane.