Mija rok od powstania Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela

2023-10-16 16:28
Debata z okazji roku działalności Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela
Autor: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Debata z okazji roku działalności Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela

Rozmawiali o inspiracjach, wyzwaniach i perspektywach relacji katolicko-żydowskiego. Wszystko podczas debaty podsumowującej rok działalności Centrum.

Wśród wybitnych specjalistów i praktyków dialogu jest także pochodzący z Polski argentyński rabin profesor Abraham Skórka. W trakcie spotkania nawiązał do patrona Centrum, Abrahama Heschela. - Historia ma bardzo ważny cel naprawczy. Ponieważ jesteśmy w pewnym sensie produktem przeszłości musimy próbować naprawić to co było złe w historii. Na przykład Mojżesz, kiedy żegnał się ze swoim ludem przed śmiercią wezwał dzieci domu Izraela do rozważenia przeszłości, do podjęcia porozumienia tego, co wydarzyło się w przeszłości by nie powtarzać błędów poprzedników, jak to możemy przeczytać w Księdze Powtórzonego Prawa. To Centrum, z okazji którego spotykamy się, nosi imię Abrahama J. Heschela. Był to rabin, którego przesłanie do narodu żydowskiego i całej ludzkości było odpowiedzią na całe wydarzenie Holokaustu, jedną z najbardziej przerażających i odrażających zbrodni popełnionych wobec ludzkości w historii ludzkości. Straciwszy matkę i siostrę w tragedii Szoah Heschel bardzo silnie angażował się w przygotowanie i opracowanie przesłania na rzecz duchowego odrodzenia narodu żydowskiego i budowy ludzkości pozbawionej nienawiści, pogardy i dyskryminacji - powiedział rabin Abraham Skórka.

​Rabin Abraham Skórka otrzymał doktorat honoris causa podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego na najstarszej uczelni wyższej w Lublinie.​ - To spotkanie i rok działalności Centrum jest okazją do tego by uczyć się dialogu i tego jakie niesie on wyzwania zwłaszcza w kontekście wojny w Izraelu czy wojny w Ukrainie - ksiądz profesor Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL oraz pełnomocnik rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej.

- Pragniemy uczcząc pierwszą rocznicę powstania Centrum Heschela uczyć się tego dialogu, jak on powinien wyglądać, jakie są perspektywy, wyzwania, zwłaszcza w tych trudnych czasach wojny w Izraelu i Ukrainie. To czas kiedy ludzie dobrej woli różnych wyznań powinni łączyć się by walczyć z barbarzyństwem, z którym mamy do czynienia. My przede wszystkim pragniemy szukać dróg, które rozpoznają bożą wolę i wprowadzają pokój. Tam wszędzie gdzie jest człowiek, trzeba rozpoznawać iskrę bożą. Zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie pragną to włączać i realizować w codzienność. Dlatego jest to mocny głos przedstawicieli różnych religii, który jest artykułowany przez takie debaty, jak ta i przez dialog chrześcijańsko-żydowski jest dzisiaj niezwykle ważna. TO był istotny rok różnych kontaktów międzynarodowych, różnych spotkań, debat, upamiętnień. Bardzo dużo udało się zrealizować ale przed nami jeszcze bardzo długa droga do tego, aby wspólnymi siłami realizować cele, które są przed nami naukowym, edukacyjnym i kulturowym służyć współczesnemu człowiekowi w odkrywaniu Wszechmocnego - dodał ksiądz profesor Wróbel.

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, które ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie w wymiarze międzynarodowym - rozpoczęło swoją działalność na KUL-u 17 października 2022 roku. Jego najważniejsze zadania to: badania naukowe, działalność wydawnicza, wymiana studentów, a także międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne.