Misterium Męki Pańskiej w Urzędowie

2022-04-11 20:39
Misterium Męki Pańskiej
Autor: mat. organizatora Misterium Męki Pańskiej - plakat wydarzenia

Ma ukazać realistyczne sceny tragizmu męki i śmierci Pana Jezusa. W Urzędowie po raz pierwszy odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Religijne widowisko w plenerze rozpocznie scena, w której Judasz zdradza Jezusa. Potem zostaną przestawione kolejne wydarzenia z Ewangelii.

15 kwietnia w Wielki Piątek w Urzędowie po raz pierwszy odbędzie religijne widowisko w plenerze „Misterium Męki Pańskiej”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00 przed budynkiem Urzędu Miejskiego w centrum Urzędowa i będzie ukazywało realistyczne sceny tragizmu męki oraz śmierci Jezusa.

Realizacji tego wydarzenia podjęli się wspólnie Ośrodek Kultury w Urzędowie parafia pw. Św. Mikołaja w Urzędowie oraz Burmistrz Urzędowa. W przedsięwzięcie zaangażowanych zostało blisko 100 aktorów, którymi są mieszkańcy gminy. 

Organizatorzy podkreślają, że chcą zaangażować do tego widowiska ponad tysiąc osób, w szczególności dzieci, młodzież oraz całe rodziny. Godzinna inscenizacja oparta na faktach, konsultowana była z osobami duchownymi.

Wydarzenie rozpocznie się od sceny, w której Judasz za 30 srebrników sprzedaje i zdradza Jezusa. Kolejne sceny to: ostatnia wieczerza, skazanie Jezusa i oddanie w ręce arcykapłanów żydowskich, biczowanie i skazanie na śmierć. Trasa Drogi Krzyżowej będzie wiodła na Golgotę, tj. wały urzędowskie, gdzie nastąpi ukrzyżowanie.

„Misterium Męki Pańskiej” będzie odbywało się pod patronatem honorowy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starosty Kraśnickiego Andrzeja Rolli. Patronat medialny natomiast sprawuje Radio PLUS Lublin.

Widowiska pasyjne czyli Misteria Męki Pańskiej mają rodowód średniowieczny. Obecnie jest w Polsce kilka miejsc, gdzie wciąż można w ten wyjątkowy sposób doświadczyć wydarzeń, które miały miejsce 2000 lat temu w Jerozolimie. W tym roku do listy miejsc, gdzie będzie można oglądać misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa dołącza Urzędów.