MPWiK w Lublinie szykuje nowe taryfy opłat za wodę

2022-06-20 15:24
Czy opłaty za wodę w Lublinie wzrosną w tym roku ?
Autor: MPWiK Lublin Lubelska kranówka. Czy będzie droższa? zdjecie ilustracyjne.

Powodem jest wzrost cen zakupu energii elektrycznej i galopująca inflacja. Z obecnych nieco ponad 9 zł za metr sześcienny wody, opłaty mogą wzrosnąć do ponad 12 zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji tłumaczy, że lubelskie taryfy są najniższymi w Polsce i będzie wnioskowało o ich zmianę.

Miejskie wodociągi w Lublinie złożyły już oficjalny wniosek o skrócenie ważności cennika, który obecnie obowiązuje. Spółka wnioskuje także o zatwierdzenie nowej taryfy. Nowa taryfa opłat za wodę będzie mogła wejść w życie, gdy zgodzi się na to Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Z obecnej stawki 9,39 złotych opłaty za metr sześcienny wody oraz ścieków, stawka  może wzrosnąć do 12,30 złotych.

MPWiK w Lublinie podkreśla, że na proponowane  podwyżki opłat wpłynęły: trzykrotny wzrost cen energii elektrycznej, rosnące koszty zagospodarowania ścieków oraz inflacja wynosząca już prawie 14 procent.

Lubelskie Wodociągi należą do zaszczytnego grona najlepszych firm wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. Spółka jako pierwsza wdrożyła innowacyjne rozwiązanie monitoringu komputerowego pracy sieci wodociągowej oraz opracowała matematyczny model sieci wod.-kan., dzięki któremu można z dużą dokładnością przewidzieć następstwa awarii i wybrać najkorzystniejsze warianty działań, a także podejmować szybkie i trafne decyzje eksploatacyjne. System dystrybucji wody jest wciąż doskonalony, opiera się na komputerowym programie kontroli ciśnienia wody w najważniejszych punktach sieci wodociągowej oraz kontroli pracy wszystkich pompowni. Warto dodać, że lubelską wodę podziemną wyróżnia znaczna zawartość soli wapnia i magnezu - pierwiastków potrzebnych organizmowi ludzkiemu, a niewielka ilość chlorków i siarczanów – związków ogólnie niekorzystnych dla organizmu. Woda w Lublinie wykazuje skład chemiczny zbliżony do cenionych wód mineralnych.