Mural Aleksandry Mirosław powstanie w Lublinie

2024-07-03 13:45
Aleksandra Mirosław - mistrzyni świata we wspinaczce ściankowej
Autor: Aleksandra Mirosław /Facebook Aleksandra Mirosław - mistrzyni świata we wspinaczce ściankowej

W centrum Lublina, na ścianie jednej z kamienic, zostanie namalowany mural mistrzyni świata, rekordzistki we wspinaczce na czas, a przede wszystkim Lublinianki.

Mural przedstawiający Aleksandrę Mirosław uprawiającą wspinaczkę sportową zostanie namalowany na ścianie kamienicy w której mieści się nasze radio!

- Mural zostanie namalowany na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 55. Najlepiej widziany będzie od ul. Wieniawskiej. Autorem projektu jest Michał Ćwiek, projektant i nauczyciel akademicki w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Mural powstanie w ramach jego pracy doktorskiej. Mural będzie również symbolicznym dopingiem dla zawodniczki od jej rodzinnego miasta na rozpoczynające się wkrótce Igrzyska Olimpijskie w Paryżu - mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Mural ma mieć wymiary 15 metrów wysokości i 2 m szerokości. Przy jego realizacji autor wykorzysta technologię rozszerzonej rzeczywistości, co da odbiorcom możliwość obejrzenia biegu w formie animacji 3D. Pierwsze prace nad muralem rozpoczną się już w najbliższą sobotę (6 lipca). Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Aleksandra Mirosław to polska zawodniczka uprawiająca wspinaczkę sportową, specjalizująca się we wspinaczce na szybkość. Dwukrotna mistrzyni świata w tej konkurencji (2018, 2019), trzykrotna mistrzyni świata juniorów (2009, 2011 i 2013). Uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. Aktualna rekordzistka świata we wspinaczce na szybkość.