Na KUL-u będzie można studiować Sztuczną Inteligencję

2022-07-04 14:56
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie jedyną uczelnią w kraju, gdzie za darmo i po polsku będzie można nauczyć się zawodu przyszłości​ a potem znaleźć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.

Jak mówi współorganizator nowatorskiego kierunku, profesor Robert Trypuz: - Jest to mieszkanka studiów informatycznych ze studiami humanistycznymi. Studia będą obejmowały swoim zakresem zarówno zagadnienia dotyczące funkcjonowania ludzkiego umysłu, ludzkiego poznania, filozofii czy etyki. Będą również miały tyle samo godzin programowania, co studia informatyczne. Trzeba być otwartym zarówno na matematykę jak i nauki humanistyczne.

- Zwykle, gdy myślimy o sztucznej inteligencji, to skojarzenie dotyczy filmów science fiction i robotów. Ja sztuczną inteligencje definiuję, jako program komputerowy, to one sterują robotami. Jeśli na przykład ekspres do kawy zaprogramujemy, by o danej godzinie parzył nam kawę, to jeszcze nie jest to sztuczna inteligencja. Kiedy natomiast ten ekspres będzie uczył się jaka kawę lubimy i o której wstajemy, to możemy mówi o sztucznej inteligencji - zaznacza naukowiec.

- Jeżeli na popularnym portalu dla poszukujących pracę wpisze się hasło "sztuczna inteligencja", to obecnie w Polsce wyskakuje kilkaset ofert pracy, rok czy dwa lata temu było ich mniej niż 10. Zdanych amerykańskich wynika, że obecnie dla specjalistów od programowania sztucznej inteligencji jest już więcej niż zwykłych programistów. Jest przekonany, że każdy student, który ukończy ten kierunek będzie miał ciekawą i dobrze płatną pracę - uważa profesor Trypuz.

Nowe studia z zakresu Sztucznej Inteligencji będzie mogło podjąć 40 osób. Więcej informacji o rekrutacji można znaleźć na stronie kandydat.kul.pl