Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej [AUDIO]

Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.
Mimo znacznie mniejszego wsparcia materiałowego w postaci zrzutów w porównaniu z innymi ruchami oporu, AK przeprowadziła ponad 6000 ataków na Niemców, eliminując około 10 000 z nich oraz kilkanaście tysięcy kolaborantów.
- Przy niedoborach uzbrojenia, przy bardzo intensywnych działaniach represyjnych ze strony okupanta niemieckiego i dywersyjnej działalności konspiracji komunistycznej, uważam, że te wyniki są ze wszechmiar godne podkreślenia i pochwały. W ponad 6000 ataków na przedstawicieli okupacyjnych władz niemieckich zabito około 10 000 Niemców. W wyniku także innych działań prowadzonych przez żołnierzy AK zginęło około kilkunastu tysięcy osób zidentyfikowanych przez struktury konspiracji niepodległościowej jako współpracownicy niemieckiego aparatu represji. To to pokazuje, iż jedna z lansowanych przez cały okres PRL-u , iż Armia Krajowa była tą armią, która stała z bronią u nogi i nic nie robiła, jest po prostu całkowicie nieprawdziwy. Etos Armii Krajowej był na pewno rodzajem pewnego fundamentu i drogowskazu dla kolejnych pokoleń Polaków zmagających się z reżimem komunistycznym aż do roku 19889 – podkreśla dr Tomasz Łabuszewski z IPN w Warszawie.
W ramach obchodów w Lublinie nastąpi uroczyste otarcie wystawy tuż przed budynkiem Poczty Głównej. Ekspozycja zaprezentuje historię tej największej podziemnej formacji zbrojnej w okupowanej przez Niemców Europie. Otwarcie wystawy jutro, 14 lutego. o godzinie 10.00 na Placu Litewskim w Lublinie (przed budynkiem Poczty Głównej). Wystawa będzie dostępna do 14 marca.