Nauka w służbie życia. Lubelskie Colloqium o bioetyce i edukacji prenatalnej [AUDIO]

Już 28 i 29 maja 2025 roku w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbędzie się I Ogólnopolskie Colloquium Edukacji Prenatalnej pod hasłem: „Rodzina wobec problemów bioetycznych – aspekt normatywny”.
To wyjątkowe wydarzenie naukowe stanowi podsumowanie całorocznego programu Kuźnia Liderów Pro-Life organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy trzech podmiotów: Katedry Nauk o Rodzinie Wydziału Teologii KUL, Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz Koła Naukowego Studentów Nauk o Rodzinie KUL. Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem kolokwium jest integracja młodych naukowców i studentów różnych dyscyplin – humanistycznych, społecznych, medycznych i teologicznych – wokół tematyki bioetycznej i edukacji prenatalnej.
– Rodzina dziś staje w obliczu wielu wyzwań bioetycznych, dlatego chcemy podejmować te zagadnienia z perspektywy normatywnej. Środowisko pro-life potrzebuje dobrze przygotowanych liderów, zarówno do pracy w terenie, jak i w środowisku akademickim – mówi Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Edukacja prenatalna nie ma dziś systemowego miejsca w edukacji ogólnej, co skutkuje brakiem wiedzy, dezinformacją i emocjonalnym charakterem debaty społecznej.
Podczas kolokwium prelegenci podejmą szerokie spektrum tematów związanych z okresem prenatalnym i okołoporodowym, m.in.:
- diagnoza letalna i opieka w hospicjum perinatalnym,
- odpowiedzialne rodzicielstwo i antykoncepcja,
- pamięć prenatalna bliźniąt,
- syndrom poaborcyjny,
- opieka nad noworodkami urodzonymi na granicy przeżycia,
- towarzyszenie rodzinom po stracie dziecka,
- edukacja zdrowotna i wychowanie prenatalne,
- komunikacja i etos dziennikarstwa pro-life,
- aspekty prawne i orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego z lat 1997 i 2020.
– Potrzebujemy rzetelnej wiedzy, by kształtować postawy społeczne i umieć krytycznie oceniać medialne przekazy, szczególnie w czasie tak burzliwych debat jak ta o ochronie życia – dodaje Guzdek. – Ten spór dopiero się rozpoczyna, a my musimy być na niego gotowi.
Kolokwium odbędzie się w Collegium Jana Pawła II na KUL, a jego uroczyste otwarcie zaplanowano na 28 maja o godzinie 9:30 w auli C1031. Nad poziomem merytorycznym wydarzenia czuwać będzie ks. prof. Mirosław Brzeziński, kierownik Katedry Nauk o Rodzinie. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są nie tylko naukowcy i studenci, ale również wszystkie osoby zainteresowane tematyką bioetyczną, psychologią i pedagogiką prenatalną, odpowiedzialnym rodzicielstwem oraz szeroko pojętą problematyką prokreacyjną.
To wyjątkowa okazja, by zdobyć rzetelną wiedzę, która pozwoli świadomie uczestniczyć w jednym z najważniejszych sporów społecznych współczesnej Polski.Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajduje się TUTAJ.
O I ogólnopolskim Colloquium Edukacji Prenatalnej pod hasłem: „Rodzina wobec problemów bioetycznych – aspekt normatywny”. mówi dr Piotr Guzdek. POSŁUCHAJ!