NFZ: „Dobry posiłek w szpitalu” przedłużony do końca 2024 r.

2024-07-08 11:28
„Dobry posiłek w szpitalu” przedłużony do końca 2024 r.
Autor: Pixabay „Dobry posiłek w szpitalu” przedłużony do końca 2024 r.

Dobra wiadomość dla pacjentów leczonych w szpitalach – program pilotażowy Dobry posiłek w szpitalu jest przedłużony do końca 2024 roku.

25 czerwca Ministerstwo Zdrowia znowelizowało rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu”. Wprowadzona zmiana przedłuża pilotaż do 31 grudnia 2024 r.

- Celem programu jest poprawa opieki zdrowotnej nad pacjentami w zakresie jakości żywienia i edukacji żywieniowej. W ramach pilotażu „Dobry posiłek w szpitalu” pacjenci mogą liczyć na zdrowsze posiłki w czasie szpitalnej rekonwalescencji oraz na porady żywieniowe, które ułatwią kontynuowanie zdrowej diety po wyjściu ze szpitala – wyjaśnia Małgorzata Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ.

O rodzaju stosowanej w czasie pobytu w szpitalu diety decyduje lekarz, po dokonaniu oceny stanu odżywienia chorego i uwzględniając jego potrzeby.

- Na terenie województwa lubelskiego program Dobry Posiłek w szpitalu realizuje 35 placówek medycznych. Od początku jego funkcjonowania (październik 2023) do chwili obecnej za poprawę jakości żywienia w szpitalach Lubelski OW NFZ zapłacił blisko 30 milionów 200 tysięcy zł. Odpowiednie żywienie pacjentów w szpitalu stanowi integralną część całego procesu leczenia, poprawia jego skuteczność oraz zmniejsza ryzyko powikłań. Dobrze odżywiony pacjent szybciej powraca do zdrowia i tym samym może krócej przebywać w szpitalu, co korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia i w ogólnym rozliczeniu zmniejsza koszty leczenia – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Posiłki dla pacjentów są przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez szpitalnego dietetyka. Szpital codziennie publikuje na swojej stronie internetowej jadłospis oraz zdjęcia co najmniej dwóch posiłków z danego dnia.