Nie podnoszą podatków i opłat za śmiecie - Miasto Świdnik z projektem budżetu na 2023 rok

2022-11-25 17:10
Marcin Dmowski - zastępca burmistrza Świdnika
Autor: Marcin Dmowski - zastępca burmistrza Świdnika

​Będą jednym z miast o najniższych daninach. Jak przy szalejącej inflacji i rosnących kosztach szukać oszczędności oraz na jakie inwestycje stawia Świdnik w nadchodzącym roku?

- Zdecydowaliśmy razem z Waldemarem Jaksonem, burmistrzem Świdnika by nie podnosić podatków i opłat za śmiecie. Świdnik będzie jednym z miast o najniższych podatkach. Uważamy, że w trudnym czasie musimy szukać oszczędności w inny sposób. Stawiamy na rozwój w inwestycjach i edukacji, stąd najwyższe wydatki będą na te dziedziny, czyli na przyszłość miasta - mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. - Nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości i opłat za śmiecie, ta druga z opłat wzrosła w ciągu 5-ciu lat dwukrotnie - dodaje Dmowski.

Jak przy szalejącej inflacji i rosnących kosztach szukać oszczędności oraz na jakie inwestycje stawia Świdnik w nadchodzącym roku? - Stawiamy na inwestycje, środki będziemy poza wpływami z podatków pozyskiwać z dotacji rządowych i unijnych oraz ze sprzedaży obligacji. Budżet jest ambitny i zawiera wiele inwestycji: transformacja energetyczna miasta, budowa ekotargu, budowa hali SP3, budowa ulicy Wiejskiej, dokończenie ulic Drewnianej, Działkowca, Chryzantemowej, projekt hali widowiskowej dla Avia Świdnik, dotacje dla działkowców, dotacje na wiaty śmietnikowe, projekt remontu skateparku - wylicza Marcin Dmowski.

Teraz projekt zostanie przedstawiony Radzie Miasta Świdnik.