Nie taki Straszny Dwór na scenie Teatru Muzycznego w Lublinie

2022-11-24 9:46
Nie taki Straszny Dwór
Autor: Teatr Muzyczny w Lublinie Nie taki Straszny Dwór - plakat

Spektakl został przygotowany we współpracy z Centrum Inicjatyw Artystycznych, specjalnie z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Opera opracowana jest w wersji kameralnej i skróconej, w ten sposób przybliża treść narodowego dzieła już najmłodszym widzom.

„Nie taki STRASZNY DWÓR - opera w pigułce” - to spektakl dla dzieci i młodzieży, który wprowadzi ich w piękny świat muzyki i elegancki świat teatru operowego.

Pomysł, inscenizacja i reżyseria: Mariola Zagojska. Adaptacja tekstu i prowadzenie: Jerzy Turowicz. Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Schulz-Brzyska.

W spektaklu wykorzystano kostiumy i elementy scenografii z zasobów Teatru Muzycznego w Lublinie.

- Straszny Dwór? To brzmi dość groźnie. I jeszcze Opera? Ale bez obaw. Nie wszystko jest takie straszne jak nam się wydaje. Nie bójmy się rozpocząć muzycznej edukacji od „Strasznego Dworu”, arcydzieła gatunku jakim jest Opera. Przygotowaliśmy specjalny spektakl dla dzieci i młodzieży, który wprowadzi ich w piękny świat muzyki i elegancki świat Teatru operowego. Możliwe, że dla niektórych będzie to pierwsze zetknięcie z muzyką klasyczną, dlatego wybraliśmy na tę okazję operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, opracowaną w wersji kameralnej i skróconej. Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła już najmłodszym Widzom. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe z pewnością przysporzą nowe rzesze miłośników opery. Czas trwania 1 godz 15 minut ( bez przerwy). Przedział wiekowy: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe - tak organizatorzy opisują wydarzenie.

Spektakl odbędzie się Teatrze Muzycznym w Lublinie 29 listopada o godz. 09:00 oraz 11:00. Wstęp jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Projekt powstał w ramach programu Wojewody Lubelskiego "Salve Poloniae - Muzycy Lubelszczyzny dla Niepodległej" finansowanego ze środków Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

www.teatrmuzyczny.eu