Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Lubelskiej

2022-04-06 16:35
Świętowanie Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Lubelskiej
Autor: Muzeum Wsi Lubelskkiej Świętowanie Niedzieli Palmowej w lubelskim skansenie

Przewodnicy oprowadzą po specjalnie przygotowanych ekspozycjach, a rynek muzealnego Miasteczka wypełnią regionalni wystawcy z produktami na wielkanocny stół. Wydarzenie rozpocznie nabożeństwo w zabytkowym kościele z Matczyna.

10 kwietnia w XVII-wiecznym kościele z Matczyna zostanie odprawiona Msza święta, którą poprzedzi uroczysta procesja z palmami. Tak rozpocznie się Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Lubelskiej. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych palm i poświęcenia ich w lubelskim skansenie. Tej niedzieli rynek muzealnego Miasteczka wypełnią Koła Gospodyń Wiejskich i wystawcy z regionu oferujący specjały na wielkanocny stół. Kiermasz będzie wspaniałą okazją do nabycia wyrobów rękodzielniczych zarówno spożywczych, jak i dekoracyjnych dedykowanych Świętom Wielkanocnym. Nie zabraknie tradycyjnych bab, mazurków, palm czy pisanek, które sprostają gustom najbardziej wymagających odbiorców.

W tym przedświątecznym czasie warto także zwiedzić wnętrza muzealne, gdzie przygotowano wystroje wielkanocne tj. chałupie z Żukowa, chałupie z Bukowej, plebanii z Żeszczynki i dworze z Żyrzyna. Odwiedzając odświętne ekspozycje będzie można porównać zastawiony stół w plebanii i dworze ze skromną ławą w chłopskiej izbie.

Oprócz tego warto pamiętać, że w ratuszu z Głuska trwa wystawa palm i pisanek wielkanocnych – prac uczestników III Wojewódzkiego Konkursu na palmę i pisankę Wielkanocną.

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Lubelskiej i muzealne wydarzenia z nią związane odbędą się 10 kwietnia od godziny 10.00 do 16.00. Szczegóły są na stronie: skansen.lublin.pl