Niedziela Pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-16 15:00
Niedziela pamieci o ofiach Majdanka
Autor: Małgorzata Oroń Majdanek

Msza św. w intencji ofiar, wykład i symboliczne złożenie kwiatów przy Mauzoleum – 19 września organizowana jest Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka.

Co roku, w trzecią niedzielę września organizowana jest Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka. Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lublinie oraz Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. „Pamięci Majdanka” w Lublinie zapraszają na uroczystości 19 września 2021 r. Spotkanie rozpocznie o godz. 10.00 Msza Świętą w intencji ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, w kościele parafialnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka 27.

Następnie zapraszamy do Sali konferencyjnej w Domu św. Jana Pawła II przy kościele parafialnym. Tam zostanie wygłoszony wykład pt. „Życie duchowe w KL Lublin” . Zostaną omówione aspekty życia religijnego więźniów Majdanka, opowiemy o różnych praktykach modlitewnych i formach kultu – pd tych indywidualnych aż po wspólnotowe – mówi Anna Wójtowicz z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Kolejnym elementem programu spotkania będzie przejazd zebranych do Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie nastąpi złożenie kwiatów przy Mauzoleum. Szacuje się, że przez obóz na Majdanku przeszło ok. 150 tysięcy osób. Na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych możliwe jest uzyskanie informacji o części osadzonych. Właśnie temu służy wdrożony przez Państwowe Muzeum na Majdanku system „Archiwista”. W jego bazie znajdują się dane przeszło 56 tysięcy więźniów KL Lublin.

Należy pamiętać, że dane udostępnione na stronie Muzeum pochodzą w większości z oryginalnych dokumentów wytworzonych przez kancelarie obozowe. Znaczna część imion, nazwisk oraz nazw geograficznych została zapisana w nich z błędami lub fonetycznie po niemiecku, np. nazwisko Pękała występuje w bazie jako Penkala, zaś miejscowość Łaszczów jako Laschtschow. Zdarzają się także błędnie odnotowane daty. W przypadku wątpliwości co do wyniku wyszukiwania należy zgłosić się bezpośrednio do Archiwum, wysyłając e-mail na adres archiwum@majdanek.eu i podając w zapytaniu prawidłowe dane więźnia.