„Ogrodnik z III pola” - przejmująca wystawa w Państwowym Muzeum na Majdanku

2021-09-14 18:25
Wystawa Ogrodnik z III pola
Autor: PMM

Wystawę poświęconą Jerzemu Kwiatkowskiemu można zobaczyć w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Doktor nauk prawnych, warszawski przedsiębiorca, bankowiec, jako polski więzień polityczny został deportowany do KL Lublin w styczniu 1943 r.

„Chociaż tytuł wystawy nawiązuje do funkcji, którą Jerzy Kwiatkowski pełnił jako więzień Majdanka, opowiada ona nie tylko o jego obozowej historii, ale również o jego rodzinie, karierze wojskowej i powojennej emigracji. „Ogrodnik z III pola” to także historia powstania jednej z najważniejszych relacji opisujących niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. „485 dni na Majdanku”, jak zatytułował swoje wspomnienia, Kwiatkowski po raz pierwszy spisał tuż po wyzwoleniu, w 1945 r.” -mówi Łukasz Mrozik z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Wystawę tworzą oryginalne archiwalia i zdjęcia ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Hoover Institution Library and Archives z USA. Ważną część ekspozycji stanowią też pamiątki przekazane Muzeum przez Ericha Schielego, a które Jerzy Kwiatkowski przechowywał w swoim nowojorskim mieszkaniu. Wśród nich jest m. in. portret olejny Kwiatkowskiego namalowany przez Eduarda Dusska w 1916 r.

„Trzecie wydanie „485 dni na Majdanku” opracowane przez pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku we współpracy z Instytutem Hoovera ukazało się w 2018 r. Publikacja bazuje na oryginalnym maszynopisie zredagowanym przez Kwiatkowskiego w 1945 r. Książka jest jedną z najczęściej wybieranych relacji dotyczących historii niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie” - dodaje Ł. Mrozik.

Publikacja „485 dni na Majdanku” dostępna jest w muzealnej księgarni, zarówno w polskiej jak i angielskiej wersji językowej. Wystawę można zwiedzać w Centrum Obsługi Zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 9-17.