Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej

2022-06-23 13:49
 Noc św. Jana w lubelskim skansenie - plakat
Autor: mat. organizatora Noc św. Jana w lubelskim skansenie - plakat

Po wodzie popłyną wianki, będzie obrzędowe ognisko i szukanie kwiatu paproci. Lubelski skansen zaprasza na "Noc świętego Jana". Specjalne widowisko przeniesie uczestników do czasów dawnych wierzeń oraz legend związanych z letnim przesileniem.

Tradycyjne sobótkowe pieśni z regionu Lubelszczyzny, opowieści o ogniu i wodzie, poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci czy spektakl zespołu obrzędowego - to jedynie wybrane punkty programu Nocy św. Jana w lubelskim skansenie, która odbędzie się 24 czerwca.

U progu wakacji Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza do wspólnego spędzenia Nocy św. Jana i zgłębienia tradycji związanych z tym wyjątkowym czasem. Podczas wydarzenia będą czekały na zwiedzających stanowiska dedykowane dawnym ludowym zwyczajom i wierzeniom świętojańskim. Będzie okazja do samodzielnego zrobienia wianka oraz do nauczenia się sobótkowych pieśni z naszego regionu. Tego popołudnia swoje umiejętności zaprezentuje także zespół śpiewaczy działający przy Muzeum Wsi Lubelskiej. Nie zabraknie opowieści o medycynie ludowej, symbolice ognia i wody. Z myślą o najmłodszych uczestnikach Nocy św. Jana lubelski skansen przygotował miejsce z zabawami plastycznym i baśniami o cudownym kwiecie paproci.

Finałem dnia będzie występ Zespołu Obrzędowego z Hańska, który o godz. 19:00 zaprezentuje spektakl pt. „Wilija św. Jana”.

NOC ŚW. JANA W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ - 24 czerwca  (piątek), godz. 16.00-20.00 (ostatnie wejście do Muzeum o godz. 19.00). Muzeum Wsi Lubelskiej - sektor Powiśle.

Szczegóły na stronie: skansen.lublin.pl