Wartość całej inwestycji realizowanej w kościele rektoralnym pw. Św. Piotra Apostoła w Lublinie to około 1,6 miliona złotych. Duża część tej kwoty pochodzi z pożyczki, której spłatę rozłożono na pięć lat.
- To wszystko da nam w przyszłości duże oszczędności. Do końca września planujemy zakończyć projekt i wejść w zimę już z nowoczesnym, ekologicznym zapleczem - zapewnia ks. Bogusłąw Suszyło, rektor kościoła.
Duszpasterstwo i wspólnoty
Kościół św. Piotra Apostoła to nie tylko zabytek, ale też żywy ośrodek duszpasterski. Od 1975 roku działa tu Droga Neokatechumenalna, która co roku prowadzi rekolekcje dla młodzieży i dorosłych. Przy parafii funkcjonuje poradnia rodzinna, a wiele osób korzysta z indywidualnych rozmów i spowiedzi generalnych.
Silnie obecna jest także wspólnota bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Powstała w 1984 roku, tuż po jego męczeńskiej śmierci, i do dziś kultywuje pamięć o modlitwach za Ojczyznę oraz ideały Solidarności. Każdego 19. dnia miesiąca odprawiane są msze w intencji Ojczyzny.
- To tutaj w latach 80. gromadzili się ludzie, którzy modlili się o wolną Polskę. Ta tradycja jest dla nas żywa do dziś - przypomina ks. Suszyło.
Perła renesansu i cel turystów
Świątynia św. Piotra Apostoła, nazywana niekiedy „perłą lubelskiego renesansu”, powstała w drugiej połowie XVI wieku jako część zespołu kolegium jezuitów. Jej charakterystyczna, jasna elewacja i harmonijna architektura od wieków przyciągają wiernych oraz turystów.
Dziś odwiedzają ją nie tylko mieszkańcy Lublina, ale też pielgrzymi i turyści z całej Polski i zagranicy.
- Zapraszamy wszystkich, by zobaczyli tę naszą perełkę, by poczuli atmosferę modlitwy i piękno miejsca, które łączy historię z teraźniejszością -podkreśla rektor.
Historia otwarta na przyszłość
Renowacja kościoła to nie tylko ratowanie zabytku, ale także inwestycja w przyszłość. Dzięki nowym technologiom - od paneli fotowoltaicznych po system rekuperacji - świątynia stanie się bardziej przyjazna środowisku i tańsza w utrzymaniu. A stare okna, które przez pół wieku przepuszczały światło do wnętrza, dostają drugie życie - tym razem jako cegiełki, które pozwolą wiernym i sympatykom włączyć się w dzieło ratowania jednej z najcenniejszych świątyń Lublina.
Więcej informacji o realizowanych pracach oraz formach możliwości wsparcia oraz zamówienia intencji mszalnych znajduje się TUTAJ.O postępach w pracach renowacyjnych oraz remontowych Małgorzata Oroń rozmawiała z ks. Bogusławem Suszyło, rektorem kościoła. POSŁUCHAJ!