Noworoczny koncert organowy w Kazimierzu Dolnym

2021-12-31 10:13
Koncert organowy w Kazmierzu Dolnym
Autor: Archidiecezja Lubelska Noworoczny koncert organowy w Kazmierzu Dolnym - plakat

Niesamowity dźwięk organów z kazimierskiej fary można będzie usłyszeć 1 stycznia. Na noworoczny koncert zaprasza parafia pw. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym. Na zabytkowym instrumencie zagra ksiądz Attila Honti - twórca archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego „Pueri Cantores Lublinenses”.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu Dolnym zaprasza na noworoczny koncert organowego 2022, który będzie miał miejsce w kazimierskiej farze o godz. 14.00 w dniu 1 stycznia.

Wystąpi: Ks. ATTILA HONTI – organy

W programie: J. S. BACH, G. F. HANDEL, TABULATURA JANA Z LUBLINA, BOŻONARODZENIOWE IMPROWIZACJE.

Słynne organy kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym powstały ok. 1620 roku. Instrument został umieszczony na drewnianym chórze muzycznym zlokalizowanym nad emporą murowaną. W dwóch kartuszach podwieszonych pod parapetem chóru drewnianego widnieją napisy: ANNO (z lewej strony) oraz 1620 (z prawej strony). Za twórcę instrumentu uznawany jest prawdopodobnie Szymon Liliusz, Włoch przybyły do Kazimierza Dolnego z Warszawy. Instrument był wielokrotnie przebudowywany, po raz pierwszy po najeździe Szwedów w 1656 roku. Niemniej, zachowało się wiele pierwotnych jego elementów, m.in. mechaniczna traktura gry, klapowe wiatrownice i większość głosów. Organy mają 36 rejestrów i dwie klawiatury i klawiaturę nożną. Poza właściwymi głosami organy zostały wyposażone w rejestr kotłów i dzwonków. Organy z kazimierskiej fary, wespół ze swym wspaniałym prospektem, są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej. Do włączania poszczególnych głosów służą specjalne, metalowe pocięgła. Klucze rejestrowe dla sekcji pozytywu znajdują się za plecami grającego. Niepowtarzalnego brzmienia instrumentu można będzie posłuchać już 1 stycznia o godzinie 14.00.