Nowy wspaniały świat - Premiera Akademicka w Teatrze Osterwy w Lublinie

2023-02-06 15:34
Premiera w Teatrze Osterwy w Lublinie - plakat
Autor: Foto: Malwina Majer Premiera w Teatrze Osterwy w Lublinie - plakat

Spektakl na podstawie powieści Aldousa Huxleya to pierwsza z tegorocznych premier w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Widowisko pełne jest ruchu, muzyki oraz ważnych pytań. Premiera Akademicka przedstawianie odbędzie się 9 lutego.

Premiera Akademicka spektaklu "Nowy wspaniały świat" połączona ze spotkaniem z twórcami przedstawienia i zaproszonymi gośćmi odbędzie się w Teatrze Osterwy 9 lutego o godzinie 10:00 oraz 19:00.

Najważniejsze pytanie tego spektaklu brzmi "czym jest szczęście?”

Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu przedstawiając wizję Huxleya zadaje widzowi pytania. Sztuka koresponduje ze współczesnym światem, nie jest obojętna wobec zagrożeń, lęku przed przyszłością, którą rządzi algorytm, przystawalność i komercja. „Nowy wspaniały świat” to widowisko, które jest lustrem – ten obraz uwiera i niepokoi, po to tylko, żebyśmy mogli się przyjrzeć i zobaczyć z dystansu w jakim jesteśmy punkcie jako społeczność.

Sceniczny świat stworzony przez Ratajczaka jest sensualny, pełen ruchu, muzyki i barwnego widowiska. Aktorom Osterwy towarzyszą tancerze, a scenografia i kostiumy w stylu retro futuryzmu tworzą klimat świata z przyszłości, choć przecież wykreowanego przed prawie stu laty.

Aktor Daniel Salman w spektaklu wciela się w rolę Johna. Przybywa z rezerwatu starego świata do nowego i próbuje przemycić wartości dotyczące religijności czy relacji rodzinnych. Zderza się z szefem nowego świata czyli Mustafą i dochodzi między nami do wymiany racji. Jak mówi aktor - postaramy się zostawić publiczność z pytaniem: który świat wybierają?

Ten wyjątkowy spektakl swoją prapremierę miał 4 lutego na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. „Nowy wspaniały świat” to pierwsza w Polsce adaptacja tego tytułu i jednocześnie pierwsze wykonanie utworu.

Szczegóły są na stronie: teatrosterwy.pl