Nowy wspaniały świat - premiera w Teatrze Osterwy w Lublinie

2023-02-01 8:48
Premiera w Teatrze Osterwy w Lublinie - plakat
Autor: Foto: Malwina Majer Premiera w Teatrze Osterwy w Lublinie - plakat

To opowieść o społeczeństwie, w którym pozornie każdy ma to czego pragnie i wszyscy są szczęśliwi. "Nowy wspaniały świat'' - to pierwsza z tegorocznych premier w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Spektakl na podstawie powieści Aldousa Huxleya to widowisko pełne ruchu, muzyki oraz ważnych pytań.

Najważniejsze pytanie tego spektaklu brzmi "czym jest szczęście?”

To opowieść o społeczeństwie, w którym pozornie każdy ma to czego pragnie, nie ma tabu i wszyscy są szczęśliwi. Reżyser we współczesnej adaptacji „Nowego wspaniałego świata” jakie ryzyko niosą ze sobą:  podporządkowanie się systemowi, wyjałowienie człowieka z prawdziwych relacji i nastawienie na konsumpcjonizm i wygodę.  Z jednej strony jednostka jest wolna od trosk i przyziemnych zmartwień, ale z drugiej strony pozbawiona sedna istnienia człowieka: moralności, głębokich relacji rodzinnych i miłości. 

Piotr Ratajczak, przedstawiając wizję Huxleya zadaje Widzowi pytania. Sztuka koresponduje ze współczesnym światem, nie jest obojętna wobec zagrożeń, lęku przed przyszłością, którą rządzi algorytm, przystawalność i komercja. „Nowy wspaniały świat” to widowisko, które jest lustrem – ten obraz uwiera i niepokoi, po to tylko, żebyśmy mogli się przyjrzeć i zobaczyć z dystansu w jakim jesteśmy punkcie jako społeczność.

Sceniczny świat stworzony przez Ratajczaka jest sensualny, pełen ruchu, muzyki i barwnego widowiska. Aktorom Osterwy towarzyszą tancerze, a scenografia i kostiumy w stylu retro futuryzmu tworzą klimat świata z przyszłości, choć przecież wykreowanego przed prawie stu laty.

Ten wyjątkowy spektakl swoją prapremierę będzie miał 4 lutego na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. „Nowy wspaniały świat” na teatralnej scenie otworzy wiele zmysłów, pozostawi wiele wrażeń i co najważniejsze: nie pozostawi nikogo obojętnym.

źródło: Teatr Osterwy w Lublinie