Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Wsi Lubelskiej

2023-01-19 20:57
 Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - plakat wydarzenia
Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - plakat wydarzenia

Na terenie lubelskiego skansenu powstańcy rozbiją obóz, w którym tak samo jak przed 160 laty będą odlewać kule, przygotowywać posiłki i kuć kosy. Finałem wydarzenia będzie inscenizacja potyczki z okresu powstania styczniowego.

Muzeum Wsi Lubelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Historycznym im. Piątego Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego zw. Ćwiekami oraz Stowarzyszeniem „Michalec 1864” zapraszają na obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą się w niedzielę - 22 stycznia.

Rocznicowe obchody rozpoczną się zapaleniem zniczy na grobach powstańców styczniowych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Następnie na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej w sektorze miasteczkowym powstańcy rozbiją obóz, w którym tak samo jak przed 160 laty będą odlewać kule, przygotowywać posiłki i kuć kosy. Finałem wydarzenia będzie inscenizacja potyczki z okresu powstania styczniowego.

Gośćmi specjalnymi będą członkowie Stowarzyszenia Wojsk Staropolskich, Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach oraz wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie. 

 

Program wydarzenia:

- 9.00 Cmentarz przy ul. Lipowej (Mogiła Powstańców) – zapalenie zniczy na grobach powstańców.

- 10.30 Muzeum Wsi Lubelskiej (Sektor Miasteczko) – obozowisko powstańcze - kucie kos, odlewanie kul, przygotowywanie posiłków powstańczych, wystawa zabytkowej broni z okresu powstania styczniowego.

- 12.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i powstańców styczniowych.

- 13.30 inscenizacja potyczki z okresu powstania styczniowego.

- 15.00 zakończenie uroczystości.

Szczegóły na stronie: skansen.lublin.pl

źródło: Muzeum Wsi Lubelskiej