Obserwatorium Astronomiczne w Puławach już po remoncie

2022-04-13 21:34
Obserwatorium Astronomiczne
Autor: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Puławy Obserwatorium Astronomiczne w Puławach

Budynek dawnej wieży ciśnień przeszedł gruntowną modernizację. Obiekt ma charakterystyczną kopułę i największy teleskop do obserwacji nieba w regionie. Oprócz pokazów, organizowane będą tu także warsztaty, wystawy i zajęcia edukacyjne.

Obserwatorium Astronomicznego im. Franciszka Armińskiego mieści się  przy ul. Filtrowej 50 w Puławach. W 2021 roku obiekt został odnowiony, remont kosztował 995 tys. zł.

Obserwatorium Astronomiczne w Puławach to jedyne takie miejsce w regionie.  Na czterech piętrach obserwatorium znajdują się sala wykładowa, sala wystawowa, pracownia techniczna oraz pomieszczenie obserwacyjne i dwa tarasy widokowe. Obiekt dysponuję również teleskopami, lornetkami i lunetami, można wziąć udział w wykładach z astronomii oraz oglądać wystawy własne obserwatorium.

Budynek z roku 1928, pierwotnie służący jako wieża ciśnień. Plany budowy placówki sięgają roku 1965, kiedy to Bolesław Macek proponuje przebudowę nieczynnej wieży na obserwatorium, Powstaje "Grupa Podwórkowa im. M. Kopernika" skupiająca młodzież, nad którą pieczę sprawują Maria i Bogdan Szewczykowie. W 1971 roku władze miasta przekazują Puławskiemu Oddziałowi Towarzystwa Miłośników Astronomii obiekt, który może posłużyć do powstania obserwatorium. Pierwsze prace podejmuje Grupa Podwórkowa, która porządkuje wnętrze i teren wokół budynku. Projekt przebudowy powstaje w roku 1976, lecz pierwsze budowlane prace adaptacyjne ruszają w 1981 roku i trwają do roku 1988. W ramach modernizacji obiektu dobudowano klatkę schodową i 2 pomieszczenia z tarasem. W 1985 r. Lucjan Newelski i Wiesław Kłaput (z O/PTMA w Warszawie) podpisują umowę na wykonanie kopuły. Pierwotnie planowano zainstalowanie teleskopu Newton o śr. 500 mm. Nie udało się jednakże ukończyć prac nad tym projektem. Oddział PTMA w Warszawie postanowił zatem wypożyczyć teleskop Newtona o śr. 250 mm dla Oddziału w Puławach. W 1988 r. przy pomocy dźwigu z Zakładów Azotowych w Puławach na szczycie wieży zamontowano kopułę. Od 1989 r. Puławski Oddział PTMA rozpoczął działalność w swojej stałej siedzibie w obserwatorium. Powstały sale: szlifierska, instrumentalna, techniczna, wykładowa.W 1990 r. wypożyczony z Warszawy teleskop dotarł do Puław. W 1994 r. zakończono prace przy teleskopie i kopule. 2 maja 1994 r. oficjalnie otwarto Obserwatorium Astronomiczne z udziałem władz miasta, MDK w Puławach oraz członków ZG PTMA i O/PTMA w Warszawie. 

​Bezpłatne pokazy i obserwacje nieba odbywają się zawsze w pogodne wtorki i w piątki od godziny 18.00. Szczegóły są na profilu i stronie MDK Puławy/mdk.pulawy.pl