Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach czeka na uczestników

2021-12-28 11:42
Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach
Autor: POK Dom Chemika Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach - plakat

Udział w przeglądzie jest okazją do popularyzowania i podtrzymywania pięknej tradycji śpiewania pieśni bożonarodzeniowych i pastorałek. Festiwal ma już prawie 30 - letnią tradycję, a kolędnicy przyjeżdżają do Puław z najdalszych zakątków Polski.

Ruszyły zgłoszenia do XXVII edycji puławskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd.

Tegoroczne prezentacje konkursowe odbędą się w formule online. Mam jednak ogromną nadzieję, że spotkamy się na uroczystym Koncercie Laureatów w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Przez wiele lat towarzyszyliście nam we wspólnym kultywowaniu pięknej, polskiej tradycji śpiewania kolęd i przeżywaniu tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia. Wierzę, że brak bezpośredniego spotkania nie wpłynie na festiwalową atmosferę i nie przeszkodzi w świątecznym przeżywaniu betlejemskiej tajemnicy Narodzenia Syna Bożego – zaznacza Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK „Dom Chemika”.

Do kolędowania zaproszeni są uczestnicy w każdym wieku. Można śpiewać indywidualnie, w zespołach i rodzinnie. Nagrania wideo mogą przesyłać także chóry i instrumentalistów. W minionych edycjach Festiwalu, nastąpił powrót do ludowego kolędowania, bardzo charakterystycznego dla bogatej, folkowej tradycji i obrzędowości bożonarodzeniowej. Chcąc podkreślić i kultywować ten ludowy charakter kolęd, organizatorzy wprowadzili w tym roku nową kategorię artystyczną: zespoły ludowe (folklorystyczne). Szczególnie cenne i wartościowe będą więc wykonania starych pastorałek oraz często zapomnianych ludowych kolęd gospodarskich i życzących.

Wśród prezentowanych kolęd, zgodnie z regulaminem, powinien znaleźć się  1 utwór wybrany z wykazu lub inny zawierający treści dotyczące Tajemnicy Bożego Narodzenia. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłanie nagrania wideo jednego utworu. 

Zgłoszenia do 27. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd w Puławach trwają do 11 stycznia 2022 r. Szczegóły są na stronie: domchemika.pl