Ojciec Bartymeusz Kędzior z klasztoru Bernardynów w Lublinie o Wielkim Poście [AUDIO]

Jest czasem nawrócenia, pokuty i łaski. W Kościele rozpoczął się okres Wielkiego Postu. W praktykę tych dni wpisane są specjalne nabożeństwa oraz działania, które pozwolą przybliżyć się do Boga. To najważniejszy w cały roku okres dla wiernych.
Wielki Post, jest pamiątką 40. dniowego pobytu Chrystusa na pustyni. Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego okres Wielkiego Postu rozpoczyna się w Środę Popielcową a kończy w Wielki Czwartek poprzedzający Wielkanoc.
W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Liturgia tego okresu jest dość wyciszona. Dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet.
- Wielki Post zawsze może być wielką szansą dla każdego, by coś dobrego przeżyć i by to zaowocowało w naszym życiu - mówi ojciec Bartymeusz Kędzior, gwardian klasztoru Bernardynów w Lublinie.
Nabożeństwa pasyjne związane z rozważaniem męki i śmierci Jezusa Chrystusa są ważną częścią Wielkiego Postu i pomagają go owocnie przeżywać. W polskiej tradycji najbardziej znane są takie nabożeństwa jak Droga krzyżowa oraz Gorzkie żale.
Posłuchaj rozmowy.
O Wielkim Poście mówi ojciec Bartymeusz Kędzior, gwardian klasztoru Bernardynów i proboszcz parafii pw. Św. Brata Alberta w Lublinie.