Okuliści przestrzegają przed wystrzałowym sylwestrem

2022-12-29 14:42
Fajerwerki - zdj. ilustracyjne
Autor: LUW Fajerwerki - zdj. ilustracyjne

Wystarczy chwila nieuwagi i dobra zabawa może zakończyć się urazem lub nawet utratą wzroku. Uważajmy na petardy oraz strzelające korki od szampana. Jedne i drugie mogą nas ciężko zranić.

Okuliści przestrzegają: urazy oczu związane z fajerwerkami i strzelającymi korkami od szampana są bardzo trudne do wyleczenia. Rehabilitacja tego typu zranień jest bardzo długa, a wzrok może już nie wrócić do stuprocentowej sprawności.

Fajerwerki i petardy mogą być bardzo niebezpieczne dla oczu. Nieodpowiednio użytkowane mogą być sprawcami zranień, które powodują trwałe uszkodzenie narządu wzroku. Materiały pirotechniczne wybuchające w okolicach oczu mogą powodować poparzenia twarzy, poparzenia okolic oczu, urazy tępe, również ciała obce w obrębie szpary powiekowej w rogówce.

- Jeśli dojdzie do takiego typu urazu natychmiast udajmy się do okulisty, nawet jeżeli zmiany wydają się na początku błahe. Często czas i szybkość podjęcia leczenia warunkują efekty leczenia - mówi  prof. Robert Rejdak z Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.

Okuliści przestrzegają żeby nie lekceważyć urazów spowodowanych przez uderzenia korkiem. Wybuch korka od szampana może być bardzo groźny dla oczu. Taki korek leci z prędkością ok. 100 km na godzinę, więc uraz jest duży. Jeśli uderzenie następuje z większej odległości, siła rażenia jest mniejsza; jednak  rykoszet też może spowodować bardzo poważne urazy.

 - Uderzenie korka w oko może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, wylanie się krwi do wnętrza gałki ocznej. Może dojść do podwichnięcia lub zwichnięcia soczewki, która może przemieścić się oku. Mogą nastąpić złamania oczodołu - mówi profesor Robert Rejdak z Kliniki Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Po takich urazach dochodzenie narządu wzroku do dobrego stanu trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy. W wielu przypadkach nie da się w pełni pomóc pacjentowi.