Pokarm dla duszy - multimedialna wystawa wykorzystująca technikę mappingu [AUDIO]
“Pokarm dla duszy” to wystawa, która powstała w ramach projektu Cyfrowe Laboratorium Wycinanki Ludowej. Pracę przygotowali artyści i artystki z Białorusi, Ukrainy i Polski pod kierunkiem Bartłomieja Polaka.
Na wystawie ożywione wycinanki ludowe będą poruszać się po powierzchni nakrytego białym obrusem stołu. Każdy może usiąść i nakarmić oczy kompozycjami, czerpiącymi z wycinankarstwa polskiego, białoruskiego i ukraińskiego. Zazwyczaj statyczne formy tym razem staną się bohaterami niezwykłej opowieści z pogranicza trzech kultur.
- „Pokarm dla duszy” to jest niezwykła wystawa, ponieważ oprócz pięciu wielkoformatowych, wydrukowanych wycinanek, zobaczymy mapping. Nietypowy mapping, ponieważ wyświetlony na stole, który stoi na środku patio. Na stole są talerze, sztućce, biały obrus, a na białym obrusie można zobaczyć wycinanki uczestników projektu, które dzięki technologiom cyfrowym ożyły właśnie na tę specjalną okazję. Zaproszenie do projektu przyjęło pięć osób, trzech mistrzów. Są to naprawdę mistrzowie wycinankarstwa znani w Europie. Oprócz tego współpracowały z nimi dwie młode, niezwykle utalentowane artystki z Ukrainy. I to połączenie międzynarodowych sił zaowocowało ruchomymi wycinankami, które opowiadają piękną historię o zimie, o świętach stowarzyszeniem bardzo nastrojowej muzyki, która łączy w sobie elementy charakterystyczne dla tych trzech krajów - mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Projekcji będzie towarzyszyć prezentacja autorskich prac artystów, które stały się punktem wyjścia do stworzenia animacji. Od września twórcy i twórczynie wycinanki spotykali się online i pracowali nad stworzeniem pracy cyfrowej bazującej na własnoręcznie wykonanych wycinankach.
Autorzy i autorki: Natalya Chervontseva (Białoruś), Julia Datchenko (Ukraina), Luba Datchenko (Ukraina), Alina Denysiuk (Ukraina), Grzegorz Dudała (Polska). Ekspozycja wystawy potrwa do 22 grudnia. Wystawę można zobaczyć bezpłatnie na patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7 w godz. 15-17.