Policja: Fałszywe sms-y z koniecznością dopłaty do paczki

2021-12-13 15:33
oszust inetrnetowy
Autor: Pixabay

Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo! Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany codziennie przez dzieci kalendarz adwentowy, to także czas przygotowań, podczas którego zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie, które oszuści wykorzystują w ostatnich dniach.

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Kilka dni temu mężczyzna z powiatu biłgorajskiego po tym jak otrzymał SMS-a z prośbą dopłatę do kosztów przesyłki. Gdy kliknął w podany w wiadomości link – stracił 2 500zł.

W czasie przedświątecznych porządków typujemy rzeczy, którym za pośrednictwem portali aukcyjnych oraz ogłoszeń w serwisach społecznościowych chcemy nadać drugie życie.

Tu również może czaić się oszustwo i powinniśmy zachować czujność, by w przypływie euforii wynikającej ze sprzedaży rzeczy zalegających w szafach, nie ulec manipulacji i nie przekazać oszustom danych własnej karty płatniczej lub poufnych danych do logowania się w bankowości elektronicznej – ostrzega kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej w Lublinie.

Komenda Głowna Policji ostrzega na swoich social mediach o tym w jaki sposób bezpiecznie robić zakupy przez Internet, a jednocześnie jak rozpoznać oszustwo.

Nie instalujmy dodatkowego oprogramowania, które jest rzekomo wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem klikać w otrzymane mailem lub SMS-em linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać także swoich danych i numeru karty kredytowej oraz tylego kod z karty przy logowaniu na takich stronach – wtedy oszust okradnie ze wszystkiego – dodaje kom. A. Fijołek.

W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub gdy przestępstwo to zostało popełnione, każdy obywatel ma prawo powiadomić najbliższą komendę policji o możliwości popełnienia przestępstwa.