Polski Ład: PESEL i NIP – zmiany przy składaniu deklaracji podatkowej

2022-02-04 11:43
Formularz PIT
Autor: shutterstock

Nowy rok podatkowy wprowadza szereg obowiązków podatkowych związanych z osiągniętymi w 2021 roku przychodami jak również z pełniona przez część przedsiębiorców rola płatnika, gdy zatrudniali pracowników.

Biorąc pod uwagę rożne formy opodatkowania najwcześniej ze swoich obowiązków podatkowych muszą wywiązać się m.in. przedsiębiorcy, którzy do opodatkowania swoich dochodów wybrali zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, jak również osoby fizyczne osiągające przychód z tytułu najmu lub dzierżawy, ale wybierają właśnie tę formę opodatkowania.

Podatnicy dokonujący rozliczenia podatkowego zobowiązani są do złożenia rozliczenia na formularzu PIT-28 ze stosownymi załącznikami w terminie od 15 lutego do końca lutego roku bieżącego. Co ważne, zeznanie złożone przed początkiem tego terminu czyli 15-tym lutego, uznaje się za złożone w dniu 15 lutego – wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

W tym roku termin na złożenie zeznania podatkowego PIT-28 mija dokładnie 28ego lutego. Płatnicy, którzy zatrudniali pracowników w ubiegłym roku są zobowiązani przesłać podatnikowi, czyli swojemu obecnemu lub byłemu pracownikowi, a także właściwemu Urzędowi Skarbowemu wg kryterium miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika niebędącego rezydentem podatkowym – urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imienne informacje o dochodach i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy.

Deklaracja PIT-11 za miniony rok podatkowy przekazywane są przez płatników do urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia. Zatem deklaracja o wysokości otrzymanych przychodów w 2021 roku powinna już być w urzędzie skarbowym – dodaje M. Deruś.

Płatnik zobowiązany jest również do przekazania deklaracji podatnikowi w terminie do końca lutego. W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności przed upływem przywołanych terminów – obowiązek przesłania informacji jest wykonywany przez płatnika nie później niż w ostatnim dniu prowadzenia działalności.

Oprócz wspomnianego obowiązku, płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien również dochować terminu złożenia rocznej deklaracji o zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R. Natomiast płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych – rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. PIT-8AR – przypomina M. Deruś.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o obowiązku wpisywania przez płatnika prawidłowego identyfikatora podatkowego NIP/PESEL podatnika (pracownika) w dokumentach PIT.

Błędem jest np. wpisywanie ciągu takich samych cyfr (jak np. 1111111111 czy 9999999999). Rzetelne wpisanie danych w informacjach przekazywanych do urzędu skarbowego pozwala na jednoznaczną identyfikację pracownika. Nieprawidłowe informacje od płatników za rok 2022 nie są przyjmowane. Prawidłowe wpisanie NIP/PESEL pracownika umożliwia: wygenerowanie i udostępnienie przez urząd skarbowy pracownikowi zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.p - wyjaśnia M. Deruś.

Ponadto podatnik będzie mógł zalogować się do usługi Twój e-PIT z wykorzystaniem jego danych podatkowych PESEL lub NIP, złożenie zeznania podatkowego przy użyciu np. bezpłatnego systemu e-Deklaracje, dostępnego na podatki.gov.pl, skorzystanie przez pracownika z przysługujących ulg i odliczeń oraz zwrotu nadpłaty podatku. Tym samym brak właściwego PESEL lub NIP w przekazywanych informacjach podatkowych uniemożliwi bądź utrudni pracownikowi wywiązanie się z jego obowiązków podatkowych w PIT. Od 1 czerwca 2021 r. urzędy gminy mogą nadawać cudzoziemcom numer PESEL do celów podatkowych na ich wniosek.

Jest to możliwe dzięki wejściu w życie zmiany ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL – dodaje M. Deruś.

Dzięki zmianom płatnicy mogą wywiązać się z obowiązku wskazywania prawidłowego identyfikatora podatkowego swoich pracowników. To natomiast daje urzędom skarbowym możliwość jednoznacznej identyfikacji podatnika i udostępnienia mu zeznania podatkowego, np. w usłudze Twój e-PIT.